Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kardynał Sodano: niech wiara wspiera chrześcijan w Polsce

0
Podziel się:

Podczas mszy w bazylice św. Piotra w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego,
jego żony Marii i pozostałych ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, kardynał Angelo Sodano wyraził
pragnienie, aby "głęboka wiara chrześcijan Polski" wspierała ich w tej "nowej próbie".

Podczas mszy w bazylice św. Piotra w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony Marii i pozostałych ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, kardynał Angelo Sodano wyraził pragnienie, aby "głęboka wiara chrześcijan Polski" wspierała ich w tej "nowej próbie".

"W świetle wiary wiemy, że nie utraciliśmy na zawsze tych, którzy odeszli. Wiemy, że któregoś dnia ujrzymy ich znowu" - mówił dziekan kolegium kardynalskiego w kazaniu w bazylice watykańskiej.

Nawiązując do słów z Apokalipsy: "Błogosławieni, którzy w Panu umierają (...) niech odpoczną od swoich mozołów, bo idą wraz z nimi ich czyny", kardynał Sodano powiedział: "Oto, co chcemy powtórzyć dzisiaj naszym drogim zmarłym: tak, Panie Prezydencie Polski, tak mężczyźni i kobiety tego szlachetnego narodu, odpocznijcie po waszych wysiłkach, a mieliście ich wiele w życiu, doświadczyliście wielu wysiłków, ale wiecie, że wasze dobre czyny będą za wami podążać".

"Zawierzając w miłosierne dłonie Ojca, który jest w Niebie, wszystkich, którzy nagle zginęli w tragicznej katastrofie pod Smoleńskiem, zawierzamy także licznych polskich wojskowych, w straszliwy sposób zgładzonych w Katyniu w 1940 roku" - podkreślił kardynał Sodano. Zbrodnię katyńską nazwał "typowym przykładem tajemnicy zła w ludzkiej historii".

"Niechaj na ich grobach powiewa zawsze biało-czerwona flaga Ojczyzny, a obok niej chwalebny krzyż Chrystusa niech przypomina wszystkim, że wiara tych, którzy nas poprzedzili w Domu Ojca, jest i dla nas przykładem" - powiedział kardynał Sodano.

Przypomniał także: "W obliczu nowego dramatu narodu polskiego widzimy, że jest strefa niedostępna dla ludzkiego rozumu wobec cierpień narodu, wydarzeń w dziejach narodów".

Przytoczył też słowa Jana Pawła II o tym, że cierpienie jest nieodłącznym elementem na drodze życia człowieka, a zatem i narodów. "Lecz na tej drodze my, wierzący, wiemy, że możemy spotkać zawsze Chrystusa, także poprzez ból" - dodał.

Wyraził pragnienie, aby "głęboka wiara chrześcijan Polski wspierała ich w tym nowym momencie próby ich pełnej cierpień historii narodowej".

W koncelebrze czwartkowej mszy, zorganizowanej z inicjatywy ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej, byli między innymi: archiprezbiter bazyliki świętego Piotra kardynał Angelo Comastri, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Jedności Chrześcijan kardynał Walter Kasper, prefekt Kongregacji ds. Biskupów Giovanni Battista Re, kardynał Edmund Casimir Szoka. Obecni byli ambasadorowie wielu krajów akredytowani przy Stolicy Apostolskiej, między innymi Rosji Nikołaj Sadczikow.

Na zakończenie mszy ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka powiedziała: "Nie jest łatwo znaleźć w nas teraz nadzieję, pozostaje modlitwa". Jej krótkie wystąpienie zakończyły słowa modlitwy o siłę dla Polski.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)