Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Karlsbadzkie zakupy hrabiego Pusłowskiego" na wystawie w Krakowie

0
Podziel się:

Ponad sto luksusowych sztućców i serwisów stołowych można oglądać na wystawie
"Arystokrata u wód. Karlsbadzkie zakupy hrabiego Zygmunta Pusłowskiego". Wernisaż odbył się w
Collegium Maius w poniedziałek, w 101. rocznicę śmierci krakowskiego kolekcjonera dzieł sztuki.

Ponad sto luksusowych sztućców i serwisów stołowych można oglądać na wystawie "Arystokrata u wód. Karlsbadzkie zakupy hrabiego Zygmunta Pusłowskiego". Wernisaż odbył się w Collegium Maius w poniedziałek, w 101. rocznicę śmierci krakowskiego kolekcjonera dzieł sztuki.

Udostępnione przedmioty krakowianin kupował podczas pobytu w słynnym czeskim kurorcie Karlsbadzie - Karlowych Warach. W kurortach Pusłowski był w latach 1885, 1886, 1891, 1892, 1897.

"Po raz pierwszy publicznie prezentujemy te obiekty. Pochodzą one ze zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Natomiast archiwalia i materiały ikonograficzne są z Biblioteki Jagiellońskiej" - powiedziała przed wernisażem PAP kurator wystawy Beata Frontczak.

Wśród prezentowanych zbiorów znalazły się dwa unikalne serwisy stołowe: z 1885 r., pochodzący z cenionej rafinerii Antona Hillego, a ciekawy ze względu na mocno zgeometryzowane kształty naczyń; oraz serwis o lazurowym połysku, wykonany w hucie szkła Ludwiga Mosera w 1892 r.

Oprócz szkieł na wystawie eksponowane są srebra stołowe znakomitych firm wiedeńskich J.C. Klinkoscha, Franza Heida, Laidslausa Jarosinskiego i innych, którzy w sezonie kuracji przyjeżdżali do Karlsbadu. W Collegium Maius można zobaczyć również kupione w Karlsbadzie meble - np. drewniany pulpit na książki i drewnianą etażerkę.

Ekspozycję dopełniają fotografie kolekcjonera oraz jego żony Marii z Moszyńskich Pusłowskiej, a także widoki Karlsbadu oraz hoteli, w których Pusłowski się zatrzymywał.

Ekspozycja zorganizowana w 650-lecie UJ czynna będzie do 13 kwietnia.

Zygmunt Pusłowski urodził się 17 grudnia 1948 r., a zmarł 3 marca 1913 r. Studiował historię, literaturę, sztuki. W swoim pałacu przy ul. Westerplatte w Krakowie gromadził dzieła sztuki. Wśród nich były m.in. obrazy Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Artura Grottgera, Cranacha, Rubensa i Delacroix. Pałacowe wnętrza zdobiły również gobeliny, gotyckie i renesansowe rzeźby; zaś w bibliotece mieściło się ok. 40 tys. zbiorów.

Dochód z dwóch pałacowych wystaw (1938 i 1939) został przeznaczony na budowę gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie. Zbiory przetrwały II wojnę światową. W 1953 r. syn Zygmunta, Ksawery, przekazał rezydencję Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Obecnie w rezydencji mieści się Instytut Muzykologii UJ, przy którym działają Ośrodek Dokumentacji Życia i Twórczości Witolda Lutosławskiego oraz Ośrodek Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX wieku im. I.J. Paderewskiego. (PAP)

bko/ mlu/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)