Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Karpacki oddział Straży Granicznej będzie zlikwidowany?

0
Podziel się

Jego kompetencje mają przejąć komendy w Raciborzu i Kłodzku.

Karpacki oddział Straży Granicznej będzie zlikwidowany?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bDzqJwIB

Koncepcję likwidacji Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu i przejęcia jego kompetencji przez komendę w Raciborzu przedstawił komendant główny SG Leszek Elas. Decyzję w tej sprawie ma podjąć do końca sierpnia szef MSWiA Jerzy Miller.

Powołany przez Elasa zespół, który przygotował koncepcję reorganizacji, zarekomendował, żeby na południowej granicy działały dwa oddziały SG: w Raciborzu i Kłodzku. - _ Te dwie placówki są najbliżej obszarów najbardziej znaczących i najbardziej istotnych dla Straży Granicznej _ - powiedział Elas. _ - W związku z tym nowosądecka komenda została wytypowana do likwidacji. _

Elas zapewnił, że funkcjonariusze nowosądeckiej SG nie pozostaną bez pracy. _ - Miejsc pracy w placówkach na terenie południa jest dosyć, ponadto część funkcjonariuszy zadeklaruje przejście do policji _ - powiedział Elas. Komendant główny SG liczy też, że znajdą się chętni do przeniesienia się na wschodnią granicę Polski.

bDzqJwID

*W nowosądeckiej komendzie *SG pracuje ok. 280 funkcjonariuszy i ok. 180 pracowników cywilnych.
Z taką koncepcją reorganizacji służby nie zgadzają się pracownicy komendy SG w Nowym Sączu. _ Nie chcemy wyprowadzać się wraz z rodzinami na granicę wschodnią lub dojeżdżać do pracy w Krakowie czy Tarnowie _ - podkreślał przewodniczący Zarządu Oddziałowego NZZ przy Komendzie SG w Nowym Sączu, Waldemar Zapałowski.

Do swojej koncepcji Elas nie przekonał też parlamentarzystów obecnych podczas jej ogłoszenia. - _ Nie przedstawiono żadnych merytorycznych argumentów przemawiających za likwidacją tego oddziału. Uważam, że jest to skandaliczna decyzja polityczna. Będziemy wnioskować, żeby na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbyła się komisja spraw wewnętrznych i administracji i będziemy domagać się złożenia wyjaśnień przez komendanta SG na ten temat _ - uważa poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk.

Mularczyk dodał, że złożył już zawiadomienie do NIK o zbadanie _ możliwej niegospodarności _ oraz zawiadomienie do BBN, aby oceniło ono, jak decyzja o reorganizacji SG wpłynie na bezpieczeństwo państwa.

_ - Jestem również gotowy zawiadomić prokuraturę wojskową o możliwej niegospodarności i o decyzjach, które będą służyły niekorzystnie dla naszego bezpieczeństwa i obronności naszego państwa _ - dodał Mularczyk.

bDzqJwIJ

Senator PiS Stanisław Kogut zarzucił Elasowi, że zdecydował się na likwidację nowosądeckiej komendy oddziału SG, ponieważ w Raciborzu pracują członkowie rodziny zastępcy komendanta głównego. Elas zaprzeczył, aby miało to wpływ na decyzję o likwidacji nowosądeckiej komendy.

bDzqJwJe
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)