Notowania

wiadomości
06.07.2013 15:36

"Karpackie Wyzwanie" - 3100 km przez Karpaty i z nurtem Dunaju

2100 km marszobiegiem po Karpatach oraz 1000 km kajakiem po Dunaju chce pokonać w ciągu dwóch miesięcy trójka śmiałków z Polski. Ma to być nie tylko wyzwanie sportowe, ale także projekt badawczy dot. wpływu ekstremalnego wysiłku fizycznego na pracę serca.

Podziel się
Dodaj komentarz

2100 km marszobiegiem po Karpatach oraz 1000 km kajakiem po Dunaju chce pokonać w ciągu dwóch miesięcy trójka śmiałków z Polski. Ma to być nie tylko wyzwanie sportowe, ale także projekt badawczy dot. wpływu ekstremalnego wysiłku fizycznego na pracę serca.

Trójka śmiałków z Nowego Targu, Bańskiej Niżnej oraz Aleksandrowa Łódzkiego w ramach "Karpackiego Wyzwania" - bo tak nazywa się ten niecodzienny projekt - zamierza podjąć próbę najszybszego w historii pokonania całego łuku Karpat, wraz ze spływem Dunajem. Chcą oni też zwrócić uwagę na walory środowiskowe i turystyczne Karpat.

Podróż ma trwać 60 dni. W tym czasie jej uczestnicy zamierzają pokonać 2100 km marszobiegiem (po ok. 45 km dziennie) oraz 1000 km kajakiem - po ok. 100 km dziennie.

"Biegniemy po to, żeby ustanowić nowy rekord, przesunąć jakieś ludzkie granice i przede wszystkim też dobrze się bawić" - powiedział PAP jeden z uczestników wyprawy Wojtek Stolarczyk z Bańskiej Niżnej, student łódzkiego Uniwersytetu Medycznego.

Inauguracja wyprawy odbędzie się w niedzielę podczas festynu sportowo-rekreacyjnego na rynku w Nowym Targu. W trakcie "Karpackiej Niedzieli" zaplanowano m.in. małe "Karpackie Wyzwanie", grę miejską o tematyce Karpat, koncerty lokalnych muzyków, konkursy plastyczne czy zawody na ściance wspinaczkowej.

48-dniowy pieszy etap wyprawy (z całym ekwipunkiem) prowadzić ma z rumuńskiej miejscowości Orszowa do Bratysławy. Spływ kajakami ma trwać 12 dni - z Bratysławy do karpackiego przełomu Dunaju w okolicy Żelaznej Bramy na terenie Rumunii.

W wyprawie wezmą udział: Wojtek Stolarczyk, Krzysztof Mroszczak z Nowego Targu, studiujący geologię na krakowskiej AGH oraz montażysta filmowy Szymon Pietrowski z Aleksandrowa Łódzkiego.

Przed biegiem cała trójka została poddana dokładnej diagnostyce kardiologicznej w Klinice Elektrokardiologii UM w Łodzi. Uczelnia także uczestniczy w projekcie, bowiem poza wyczynem sportowym, wyprawa ma również aspekt naukowy. Podczas podróży jej uczestnicy dokonają pomiarów i badań funkcjonowania układu krążenia, z których będzie można dowiedzieć się, jak taki ekstremalny wysiłek fizyczny wpływa na serce.

"Prowadzimy badania naukowe na temat wydolności fizycznej i wpływu tak ekstremalnego wysiłku fizycznego na organizm człowieka. Najbardziej nas interesuje fizjologia pracy serca, co się z nią dzieje, jak się zmienia oraz parametry, które bezpośrednio mogą ewentualnie powodować nagły zgon sercowy. Chcemy poznać mechanizmy, które ewentualnie mogłyby się przyczynić do tych incydentów" - zaznaczył Stolarczyk.

Projekt wsparła także łódzka Fundacja Rozwoju Elektrokardiologii im. dr. Seweryna Sterlinga "Kardiorytm". Jak podkreślają przedstawiciele Fundacji, badania tego typu są niezwykle istotne w dobie, kiedy popularne staje się uprawianie coraz bardziej obciążającego sportu amatorskiego.

Ich zdaniem wiadomo, że regularne, umiarkowane uprawianie sportu wywiera bardzo pozytywne efekty na układ krążenia i wiele innych aspektów zdrowotnych. Należy jednak pamiętać także o problemie nagłych zgonów sercowych wśród sportowców, które najczęściej związane są z nierozpoznaną, przed podjęciem uprawiania sportu, chorobą serca.

"Stąd też ideą Fundacji +Kardiorytm+ jest zwrócenie uwagi na konieczność oceny układu krążenia przed podjęciem decyzji o uprawianiu sportu w wymiarze, który daleko wykracza poza pojęcie rekreacji" - wyjaśniła Marta Mękarska z Fundacji "Kardiorytm". Badania odbywać się będą pod honorowym patronatem Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny oraz Sekcji Kardiologii Sportowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Relacje z wyprawy będzie można śledzić na jej profilu na Facebooku oraz na stronie internetowej www.karpackiewyzwanie.pl. Z jej przebiegu powstać ma także film dokumentalny. (PAP)

szu/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz