Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Karpowicz i Kamiński laureatami literackiej nagrody im. Kazaneckiego

0
Podziel się

Pisarz Ignacy Karpowicz za książkę "Ości" i Jan Kamiński za książkę "Czas
Budzika" otrzymali w piątek wieczorem w Białymstoku nagrodę literacką im. Wiesława Kazaneckiego. W
tym roku przyznano ją po raz dwudziesty trzeci.

bEhnqfKd

Pisarz Ignacy Karpowicz za książkę "Ości" i Jan Kamiński za książkę "Czas Budzika" otrzymali w piątek wieczorem w Białymstoku nagrodę literacką im. Wiesława Kazaneckiego. W tym roku przyznano ją po raz dwudziesty trzeci.

Nagrodą literacką prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego wyróżniani są twórcy związani z miastem. Patron nagrody, zmarły w 1989 roku poeta, prozaik i publicysta, pochodził właśnie z Białegostoku.

W tym roku kapituła uhonorowała dwóch pisarzy. Obaj, Ignacy Karpowicz i Jan Kamiński, już wcześniej byli jej laureatami.

bEhnqfKf

Ignacy Karpowicz został nagrodzony za - jak napisano w uzasadnieniu - stworzenie "brawurowej społecznej utopii i dowcipnej opowieści o różnych obliczach miłości". Natomiast Jana Kamińskiego kapituła nagrodziła za: "udaną próbę stworzenia mitu o mieście i bohaterach poszukujących tożsamości".

Do nagrody nominowana była też książka Katarzyny Drogi "Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca".

W poprzednich latach, oprócz tegorocznych laureatów, nagradzani byli też m.in. Krzysztof Gedroyć, Jan Leończuk, Edward Redliński, Katarzyna Ewa Zdanowicz czy Anna Sołbut.

Patron nagrody Wiesław Kazanecki (1939-1989), poeta, prozaik i publicysta debiutował w 1959 roku. Zbiór wierszy pt. "Kamień na kamieniu" ukazał się w 1964 r. Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 roku tomik "Portret z nagonką". Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były "świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny". Pośmiertnie ukazały się m.in. jego "Poezje wybrane", "List na srebrne wesele", "Wiersze ostatnie".

bEhnqfKl

W 2009 roku w Białymstoku obchodzono Rok Wiesława Kazaneckiego. Przypadały wtedy dwie okrągłe rocznice, związane z patronem nagrody: 70. urodzin i 20. śmierci.(PAP)

swi/ dym/

bEhnqfKG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)