Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katalońskie wybory ciosem w Zapatero

0
Podziel się:

Nacjonaliści pokonali rządzących socjalistów w wyborach do władz lokalnych w Katalonii.

Katalońskie wybory ciosem w Zapatero
(PAP/EPA)
bEKCUgsB

Katalońscy nacjonaliści pokonali rządzących socjalistów w niedzielnych wyborach do władz lokalnych w Katalonii, co jest ciosem dla socjalistycznego premiera Hiszpanii Jose Luisa Rodrigueza Zapatero przed wyborami ogólnopaństwowymi w 2012 roku.

Prawicowa, konserwatywno-nacjonalistyczna partia Konwergencja i Związek zdobyła nieco mniej niż połowę miejsc w 135-osobowym parlamencie - 62, uzyskując 38,13 proc. głosów.

Socjalistom przypadło tylko 28 mandatów (18,55 proc.) wobec 37, które mieli do tej pory. Swój stan posiadania zwiększyła natomiast z 14 do 18 Partia Ludowa (PP, 12,35 proc.), główna w Hiszpanii siła opozycyjna, zdecydowanie przeciwna ruchom odśrodkowym w państwie i dalszemu poszerzaniu autonomii katalońskiej.

bEKCUgsD

Według wiceprzewodniczącej PP Marii Dolores de Cospedal, _ może to być początek zmian, które nastąpią w pozostałej części Hiszpanii _.

Inną nowością jest wejście do parlamentu regionalnego czterech deputowanych z formacji Solidarność na rzecz Niepodległości Katalonii, utworzonej niedawno przez byłego szefa klubu piłkarskiego Barcelona, Joana Laportę.

Dwie pozostałe partie w parlamencie Katalonii to dotychczasowi sojusznicy socjalistów, którzy zdobyli po 10 mandatów: Lewica Republikańska Katalonii (ERC), która miała ich dotąd 21, oraz Inicjatywa Katalońska Zjednoczona Lewica i Alternatywa (ICV-EUiA), która miała 12. Przedstawiciele mniejszości utrzymali dotychczasowe trzy miejsca.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t122902.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zapatero;uspokaja;nie;poprosi;o;pomoc;dla;hiszpanii,121,0,723321.html) Zapatero uspokaja. Nie poprosi o pomoc dla Hiszpanii

bEKCUgsJ

Z sondaży wynika, że socjaliści stracili poparcie z powodu najwyższego w Europie bezrobocia (ponad 20 proc.), stagnacji gospodarczej oraz wysokich kosztów obsługi kredytów.

Analitycy przestrzegali, że porażka socjalistów w Katalonii może wpłynąć również na notowania rządu premiera Zapatero, którego popularność w kraju spada w związku z wprowadzeniem na wiosnę olbrzymich oszczędności spowodowanych kryzysem gospodarczym.

Nadmorska Katalonia jest najbogatszą prowincją hiszpańską - przypada na nią blisko 20 proc. PKB. Jednocześnie jednak jej dług jest najwyższy wśród wszystkich regionów autonomicznych i wynosi blisko 30 mld euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t86510.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/hiszpanie;sa;najbardziej;zadluzonym;narodem;europy,234,0,692714.html) Hiszpanie są najbardziej zadłużonym narodem Europy Są winni bankom o 60 proc. więcej, niż mają oszczędności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t111762.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/strajk;generalny;w;hiszpanii;to;zwyciestwo;demokracji,44,0,683820.html) Strajk generalny w Hiszpanii. "To zwycięstwo demokracji" W trwającym od północy proteście uczestniczy co najmniej 70 procent pracowników.
bEKCUgte
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)