Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katar: Otwarto 18. konferencję klimatyczną ONZ w Dausze

0
Podziel się:

Dauha (PAP/AFP, AP) - Z udziałem ok. 190 krajów rozpoczęła się w poniedziałek w Dausze
18. konferencja klimatyczna ONZ. Jej celem jest przygotowanie gruntu pod nowe porozumienie
klimatyczne i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, uważanych za przyczynę globalnego
ocieplenia.

*Dauha (PAP/AFP, AP) - Z udziałem ok. 190 krajów rozpoczęła się w poniedziałek w Dausze 18. konferencja klimatyczna ONZ. Jej celem jest przygotowanie gruntu pod nowe porozumienie klimatyczne i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, uważanych za przyczynę globalnego ocieplenia. *

4 grudnia do negocjatorów w Dausze dołączy ponad 100 ministrów. Rozmowy, w których uczestniczy około 17 tys. osób, mają trwać do 7 grudnia.

"Jest to konferencja o istotnym znaczeniu" - oświadczył przewodniczący spotkaniu wicepremier Kataru Abd Allah ibn Hamad al-Attija.

W pakiecie negocjacyjnym są takie zagadnienia, jak przedłużenie obowiązywania wygasającego w tym roku protokołu z Kioto oraz wywołujące spory w UE przeniesienie na następny okres obowiązywania tego protokołu przyznanych jednostek emisji CO2 (AAU).

Konferencja odbywa się w czasie, kiedy mnożą się apele o pilne działania na rzecz przeciwdziałania ocieplaniu się klimatu.

Według raportu ONZ z zeszłego tygodnia koncentracja gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, skoczyła o 20 proc. od 2000 roku.

Opublikowany tydzień temu w niedzielę raport Banku Światowego ostrzega, że wszystkie kraje odczują skutki ocieplania się klimatu, a najbardziej - ubogie. Do końca bieżącego stulecia wskutek wzrostu temperatury światu grożą niedobory żywności, wzrost poziomu oceanów, huragany i susze i katastrofalne fale upałów po obu stronach równika.

Zdaniem Johna Schellnhubera, dyrektora mieszczącego się w Poczdamie Instytutu Badań nad Klimatem, człowiek może okazać się niezdolny do przystosowania się do nowych warunków.

Pierwszy okres obowiązywania Protokołu z Kioto wygasa w tym roku. Poza UE warunkowe przystąpienie do drugiego okresu Kioto zadeklarowały Norwegia, Szwajcaria, Nowa Zelandia, Australia i Ukraina.

Wysiłki, aby zawrzeć nowe porozumienie klimatyczne, spełzły na niczym w Kopenhadze trzy lata temu, wyznaczono wówczas jedynie nowy termin do 2015 roku na przyjęcie nowego dokumentu.(PAP)

klm/ kar/

12706343 12706326 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)