Notowania

fukushima
31.03.2012 07:22

Katastrofa w Fukushimie. Mieszkańcy wrócą do domów

Trzy miasta w zamkniętej dotąd strefie wokół zniszczonej elektrowni atomowej Fukushima I zostają częściowo otwarte.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kyodo/FOTOLINK/East News)

Trzy miasta w zamkniętej dotąd strefie wokół zniszczonej elektrowni atomowej Fukushima I zostają częściowo otwarte. Do domów będzie mogło wrócić około 16 tysięcy ze 100 tysięcy osób, ewakuowanych z tej strefy.

Miejscowości w 20-kilometrowej strefie wokół elektrowni zostają zaklasyfikowane do jednej z trzech kategorii, w zależności od poziomu promieniowania. Od dziś do kategorii, zezwalającej na powrót mieszkańców, wchodzą Kawauchi i Tamura, a od połowy kwietnia Minamisoma. Najbardziej skażone obszary w tych miejscowościach pozostaną jednak zamknięte.

11 marca 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi o sile 9 w skali Richtera i wywołanej nim gigantycznej fali tsunami w elektrowni Fukushima I nastąpiła awaria systemów chłodzenia i doszło do stopienia się prętów paliwowych. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych. Była to największa awaria nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Powroty mieszkańców do kolejnych miejscowości w strefie wokół Fukushimy będą uzależnione od postępów dekontaminacji i przywracania zniszczonej infrastruktury.

Czytaj więcej w Money.pl
Wzywają do ewakuacji miasta Fukushima Dzieci bawiąc się dotykają substancji radioaktywnych - alarmują mieszkańcy.
Strach przed Fukushimą nie mija. Mają plan Władze Tokio zapowiedziały rozpoczęcie pomiarów poziomu radioaktywności w produktach spożywczych w supermarketach i innych punktach sprzedaży detalicznej.
Eksperci chwalą rząd Japonii. Za Fukushimę MAEA pochwaliła rząd Japonii za działania podjęte w celu redukcji promieniowania w rejonie elektrowni Fukushima Daiichi.
Tagi: fukushima, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz