Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katoliccy biskupi krytykują postawę Izraela wobec Palestyńczyków

0
Podziel się:

Wysokiego szczebla delegacja biskupów katolickich skrytykowała politykę
Izraela w arabskich dzielnicach Wschodniej Jerozolimy i wezwała do ustanowienia państwa
palestyńskiego obok Państwa Izrael.

Wysokiego szczebla delegacja biskupów katolickich skrytykowała politykę Izraela w arabskich dzielnicach Wschodniej Jerozolimy i wezwała do ustanowienia państwa palestyńskiego obok Państwa Izrael.

"Dla nas nie jest to tylko kwestia polityczna; dotyczy ona podstawowych praw człowieka" - podkreślają katoliccy hierarchowie w oświadczeniu wydanym w czwartek, na zakończenie dorocznej wizyty w Ziemi Świętej.

Zaapelowali też do "zwykłych" Izraelczyków i Palestyńczyków o nawiązywanie częstszych kontaktów.

Ośmiu biskupów z Ameryki Północnej i Europy w swym oświadczeniu ostrzega przed zagrożeniem dla pokoju, jakie stanowi postawa Izraela wobec Palestyńczyków.

Wskazują na przemoc, brak poczucia bezpieczeństwa, burzenie palestyńskich domów, budowę izraelskiej bariery bezpieczeństwa wokół okupowanych palestyńskich terytoriów Zachodniego Brzegu Jordanu i inne działania.

Biskupi uważają, że polityka Izraela zagraża także obecności chrześcijan na Ziemi Świętej. Obecność ta - podkreślają - wciąż maleje.

Przedstawiciele Kościoła katolickiego odwiedzili m.in. instytucje chrześcijańskie na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie, rozmawiali z Palestyńczykami o ich codziennym życiu i wysłuchali opinii ekspertów izraelskich i palestyńskich.

Rzecznik rządu izraelskiego Mark Regew polemizował z krytycznym poglądem biskupów na izraelską politykę we Wschodniej Jerozolimie.

Dopiero od 1967 roku (gdy Izrael zajął Wschodnią Jerozolimę) święte miejsca wszystkich religii są w Jerozolimie chronione na podstawie izraelskiej ustawy o wolności religii - podkreślił rzecznik.

Biskupi, rozmawiając z dziennikarzami, mówili o palestyńskich dzieciach, które wracając ze szkoły muszą czekać w wojskowych punktach kontrolnych, o upokorzeniach, na jakie narażeni są w takich miejscach Palestyńczycy. Izraelczycy odpowiadają, że jest to niezbędne ze względów bezpieczeństwa w celu zapobieżenia atakom terrorystycznym.

Biskup Gerald Kicanas, wiceprzewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych oświadczył, że sytuacja Palestyńczyków w Ziemi Świętej z punktu widzenia praw człowieka pogarsza się od 20 lat, tj. przez cały czas, odkąd odwiedza on ten region.

Kicanas, który jest biskupem Tucson w Arizonie, wyraził zaniepokojenie wobec następstw sytuacji, w której młodzież izraelska i palestyńska nie mogą się ze sobą spotykać.

Sprawa Jerozolimy, kolebki trzech religii monoteistycznych, judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, pozostaje najbardziej zapalną kwestią konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Palestyńczycy domagają się uznania Wschodniej Jerozolimy za stolicę ich przyszłego państwa. Tymczasem Izrael, który anektował Jerozolimę w 1967 roku, stoi na stanowisku jej niepodzielności jako żydowskiego miasta. (PAP)

ik/ mc/

5472775

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)