Notowania

wizyta
14.05.2009 13:05

Katolicy wspomną 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w byłym Auschwitz

Uroczysta polowa msza święta, którą odprawi w niedzielę biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy obok kościoła położonego tuż przy byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau, upamiętni 30. rocznicę pielgrzymki papieża Jana Pawła II w byłym Auschwitz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Uroczysta polowa msza święta, którą odprawi w niedzielę biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy obok kościoła położonego tuż przy byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau, upamiętni 30. rocznicę pielgrzymki papieża Jana Pawła II w byłym Auschwitz.

W liturgii będą uczestniczyć biskupi i księża z różnych rejonów Polski. Uroczystość poprzedzi pielgrzymka młodzieży.

Zwierzchnik diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy w liście pasterskim przypomniał, że papieska "obecność i słowa miały duże znaczenie nie tylko dla naszego Kościoła, ale w znacznym stopniu przyczyniły się do odzyskania przez Polskę pełnych swobód demokratycznych".

Biskup przypomniał, że od powstania w 1992 roku diecezji bielsko- żywieckiej w listopadzie na terenie byłego KL Auschwitz II-Birkenau odprawiana jest tradycyjna Droga Krzyżowa, która genezą sięga pielgrzymki papieskiej.

Jan Paweł II przebywał z pierwszą wizytą apostolską w Polsce w dniach od 2 do 10 czerwca 1979 roku. Podczas pielgrzymki, przebiegającej pod hasłem "Gaude Mater Polonia", odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ. Pielgrzymka związana była z obchodzoną tego roku dziewięćsetną rocznicą śmierci św. Stanisława. Ojcu Świętemu na szlaku pielgrzymim towarzyszyły tłumy wiernych.

Do byłego niemieckiego obozu Auschwitz Jan Paweł II pielgrzymował 7 czerwca 1979 r. Modlił się przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, a także w celi męczeńskiej śmierci świętego Maksymiliana Kolbego.

W byłym KL Auschwitz II-Birkenau odprawił mszę św. W homilii powiedział: "(...) Przybywam tu dzisiaj jako pielgrzym. Wiadomo, że nieraz tutaj bywałem... bardzo wiele razy! Wiele razy schodziłem do celi śmierci Maksymiliana Kolbe, wiele razy klękałem pod murem zagłady i przechodziłem wśród rozwalonych krematoriów Brzezinki. Nie mogłem tutaj nie przybyć jako papież".

Jan Paweł II podkreślił też, że: "nigdy jeden naród nie może rozwijać się kosztem drugiego, nie może rozwijać się za cenę drugiego, za cenę jego uzależnienia, podboju, zniewolenia, za cenę jego eksploatacji, za cenę jego śmierci".(PAP)

szf/ bno/ gma/

Tagi: wizyta, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz