Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katolicy z całej Unii Europejskiej będą dyskutować w Gdańsku o solidarności

0
Podziel się:

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej
(COMECE) zorganizuje w październiku w Gdańsku spotkanie ok. 600
katolików z Unii Europejskiej i krajów z nią sąsiadujących.
Tematem Katolickich Dni Społecznych dla Europy będzie solidarność.

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) zorganizuje w październiku w Gdańsku spotkanie ok. 600 katolików z Unii Europejskiej i krajów z nią sąsiadujących. Tematem Katolickich Dni Społecznych dla Europy będzie solidarność.

O projekcie poinformowali we wtorek na konferencji prasowej w Gdańsku przedstawiciele COMECE - powstałej w 1980 roku Komisji złożonej z biskupów delegowanych z krajów należących do UE, a pełniącej rolę swoistego reprezentanta Kościoła katolickiego przy Unii (Komitet ma swój sekretariat w Brukseli).

Spotkanie, noszące nazwę Katolickie Dni Społeczne dla Europy, odbędzie się w Gdańsku w dniach 8-11 października. Ma w nim wziąć udział ok. 600 duchownych oraz świeckich (w tym katolickich polityków czy ekspertów w różnych dziedzinach) wskazanych przez episkopaty krajów należących do Unii, ale też sąsiadujących z nią, w tym Ukrainy i Białorusi.

Temat Katolickich Dni Społecznych dla Europy ma brzmieć "Solidarność - wyzwanie dla Europy". Organizatorzy podkreślili, że zależy im, by wśród uczestników znalazło się jak najwięcej młodych osób.

Obecny na wtorkowej konferencji w Gdańsku specjalista COMECE w dziedzinie kwestii społecznych i ekonomicznych, Stefan Lunte, powiedział, że spotkanie ma na celu rozważenie solidarności w jej dwóch aspektach: jako wartości moralnej oraz socjalnej. Lunte zaznaczył, że spotkanie ma być oparte nie na wykładach, a na dialogu uczestników.

Jak powiedział dziennikarzom wiceprzewodniczący COMECE, warszawski bp pomocniczy Piotr Jarecki, początkowo wśród miejsc, w których Komisja chciała zorganizować spotkanie, wymieniano Berlin, Rotterdam czy Londyn.

"Kiedy jednak po konsultacji z arcybiskupem gdańskim zaproponowałem to polskie miasto, pozostali biskupi z Komisji zgodzili się jednogłośnie" - powiedział duchowny, dodając, że w tym roku w Gdańsku będą obchodzone szczególne rocznice, w tym wybuchu II wojny światowej oraz 20-lecie wyborów z 1989 roku.

Biskup Jarecki wyjaśnił, że spotkanie ma służyć "przyjrzeniu się rzeczywistości Unii z punktu widzenia nauczania społecznego Kościoła". "Żeby słyszalny był głos katolicki, czy szerzej - chrześcijański na konkretne tematy, jak choćby: rozwiązania instytucjonalne, prawo czy klimat kulturowy w UE" - powiedział biskup.

Duchowny dodał, że oprócz przedstawienia opinii Kościoła na wybrane zagadnienia spotkanie ma też być "inspiracją do zaangażowania". Zaznaczył, że na spotkaniu z pewnością nie obędzie się bez krytyki "pewnych rozwiązań, które trzeba skrytykować", ale ma ono też służyć pokazaniu alternatywnych rozwiązań. "Byśmy włączyli się aktywnie w budowę naszego wspólnego domu, jakim jest Unia Europejska" - powiedział biskup. (PAP)

aks/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)