Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: 80-lecie Archiwum Państwowego 1932-2012

0
Podziel się:

80 lat istnienia obchodzi w tym roku Archiwum Państwowe w Katowicach. Z tej
okazji pracowni naukowej, będącej częścią tej placówki, nadano w środę imię dr. Michała Antonowa,
pierwszego dyrektora tej instytucji.

80 lat istnienia obchodzi w tym roku Archiwum Państwowe w Katowicach. Z tej okazji pracowni naukowej, będącej częścią tej placówki, nadano w środę imię dr. Michała Antonowa, pierwszego dyrektora tej instytucji.

Historia katowickiego archiwum sięga 1932 roku, kiedy to wojewoda śląski Michał Grażyński powołał Archiwum Akt Dawnych Województwa Śląskiego; było to pierwsze polskie archiwum historyczne na Śląsku. Historyk i archiwista ze Lwowa dr Michał Antonow kierował nim, z wojenną przerwą, do 1969 roku.

Obchodom 80-lecia powstania archiwum towarzyszyło m.in. otwarcie ekspozycji "Region w Archiwum. Archiwum w regionie". Prezentuje ona dzieje archiwum oraz wybrane dokumenty i fotografie zgromadzone od momentu powołania jednostki - akty urodzenia z lat przedwojennych, ludzi różnych zawodów na fotografiach. Jedna z części wystawy poświęcona jest zasobowi archiwalnemu, który odzwierciedla bardzo skomplikowane dzieje Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, w szczególności ich historyczne, kulturalne i językowe zróżnicowanie.

"Najstarszy prezentowany dokument pochodzi z 1287 roku; jest to potwierdzenie nadania przez księcia opolsko-raciborskiego ziem na rzecz kościoła św. Wojciecha w Mikołowie" - powiedziała Katarzyna Słysz z Archiwum Państwowego.

W środę została także otwarta wystawa malarstwa Renaty Bonczar. Cykl zatytułowany przez autorkę "Archiwum" pozwala - zdaniem Słysz - "w inny, bardziej plastyczny sposób popatrzeć na półki pełne archiwaliów, księgozbiorów".

Obrazy Bonczar będą prezentowane do końca grudnia tego roku; z kolei wystawa "Region w Archiwum. Archiwum w regionie" do końca stycznia 2013 roku.

W Archiwum Państwowym w Katowicach funkcjonuje kilka pracowni, w tym m.in. konserwatorska, której specjalnością jest m.in. konserwacja zabytkowych skór; reprograficzna zajmująca się digitalizacją i mikrofilmowaniem materiałów archiwalnych; masowego odkwaszania akt, która ratuje od zniszczenia XIX i XX-wieczne dokumenty.(PAP)

ktp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)