Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Katowice: Bezpłatne szkolenia w związku ze zmianami w akcyzie na węgiel

0
Podziel się

20 września wejdą w życie zmiany upraszczające formalności związane z
akcyzą na węgiel i koks. Aby pomóc firmom w stosowaniu nowych przepisów, Izba Celna w Katowicach
przygotowała bezpłatne szkolenia dla podmiotów uczestniczących w obrocie tymi wyrobami.

bErkblOt

20 września wejdą w życie zmiany upraszczające formalności związane z akcyzą na węgiel i koks. Aby pomóc firmom w stosowaniu nowych przepisów, Izba Celna w Katowicach przygotowała bezpłatne szkolenia dla podmiotów uczestniczących w obrocie tymi wyrobami.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka katowickiej Izby Celnej Grażyna Kmiecik, bezpłatne szkolenia odbędą się - po dwa dziennie - w środę i czwartek 18 i 19 września w siedzibie Urzędu Celnego w Katowicach. Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie pod numerem telefonu 32 603 62 44.

"Tematem szkolenia będą zasady korzystania z ułatwień związanych z nowymi regulacjami prawnymi w podatku akcyzowym od wyrobów węglowych, wchodzące w życie od 20 września. Zaprezentowane zostaną nowe regulacje prawne dla węgla i koksu do celów opałowych. Omówione zostaną również warunki, jakie należy spełnić, aby móc skorzystać ze zwolnienia z podatku akcyzowego" - wskazała rzeczniczka.

bErkblOv

Akcyza na węgiel i koks do celów opałowych została wprowadzona z początkiem 2012 r. Zwolniony z niej został m.in. węgiel dla gospodarstw domowych. Aby jednak skorzystać ze zwolnienia, pośrednicy i odbiorcy - także ci drobni - musieli załatwić wiele formalności. Dotyczyło to również górników i emerytów odbierających tzw. deputaty węglowe oraz właścicieli domów ogrzewanych węglem.

Dotychczasowe rozwiązania były powszechnie krytykowane przez uczestników rynku węgla jako zbyt zbiurokratyzowane. W lipcu tego roku Sejm znowelizował stosowną ustawę, wprowadzając znaczące uproszczenia. 20 sierpnia zmienione przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw i wejdą w życie miesiąc później, czyli 20 września 2013 r.

Nowela ustawy o podatku akcyzowym upraszcza obrót wyrobami węglowymi. Przede wszystkim nie będzie już obowiązku dołączania dokumentu dostawy do przemieszczanych wyrobów węglowych. Dotąd taki dokument był warunkiem zwolnienia z akcyzy.

Dla sprzedających węgiel korzystna będzie możliwość dokumentowania sprzedaży węgla zwolnionego z akcyzy po prostu fakturą zawierającą wymagane dane, zamiast osobnym dokumentem.

bErkblOB

Nowe przepisy rozróżniają pojęcie finalnego nabywcy węglowego, który kupuje wyroby węglowe do celów opałowych (w tym objętych zwolnieniem od akcyzy) oraz pośredniczącego podmiotu węglowego, który sprzedaje węgiel jego ostatecznemu odbiorcy.

Zgodnie z nowymi zasadami, opodatkowany będzie jedynie ostatni etap obrotu wyrobami węglowymi, kiedy węgiel trafia do podmiotu, który go zużywa. Tym samym nie trzeba już będzie dokumentować obrotu, czyli wystawiać dokumentu dostawy w sytuacji, gdy węgiel jest przewożony między pośrednikami. Od 20 września wystarczy udokumentować sprzedaż węgla. W przypadku sprzedaży objętej zwolnieniem z akcyzy dokument dostawy może być zastąpiony fakturą, która będzie jednocześnie dokumentem potwierdzającym dostawę.

Nowe przepisy nakładają na pośredniczący podmiot węglowy obowiązek prowadzenia - w formie elektronicznej lub papierowej - ewidencji sprzedaży wyrobów węglowych, zarówno tych zwolnionych z akcyzy, jak i nieobjętych zwolnieniem. Ta ewidencja może być jednak zastąpiona przez ewidencję prowadzoną na potrzeby podatkowe lub księgowe. Końcowy odbiorca węgla bez akcyzy do celów opałowych nie będzie już musiał prowadzić ewidencji.(PAP)

mab/ pad/

bErkblOW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)