Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Inauguracja roku na Śląskim Uniwersytecie Medycznym

0
Podziel się:

Prawie 10 tys. studentów rozpoczęło studia na Śląskim Uniwersytecie
Medycznym w Katowicach, który w piątek zainaugurował nowy rok akademicki 2012/2013. Uczelnia
obchodzi w tym roku 65 lat istnienia.

Prawie 10 tys. studentów rozpoczęło studia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, który w piątek zainaugurował nowy rok akademicki 2012/2013. Uczelnia obchodzi w tym roku 65 lat istnienia.

Uroczystość rozpoczęła się od przekazania przez prof. Ewę Małecką-Tenderę insygniów władzy rektorskiej nowemu rektorowi prof. Przemysławowi Jałowieckiemu. "Postaram się nie zawieść pokładanych we mnie nadziei i oczekiwań (...). Tak jak powiedziałem podczas debaty wyborczej będę starał się sprawić aby uniwersytet był bardziej przyjazny dla studentów a praca w nim dawała wiele satysfakcji pracownikom" - powiedział podczas przemówienia inauguracyjnego rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Studia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach rozpoczęło w piątek prawie 10 tys. studentów, w tym 362, którzy będą się kształcić w języku angielskim. Anglojęzyczni studenci pochodzą m.in. z USA, Kanady, Tajlandii, Indii, Pakistanu, RPA, Nigerii oraz krajów Europy. Na kierunku pielęgniarskim kształcenie rozpoczęło m.in. 20 studentów z Chin.

Od tego roku akademickiego studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego będą się kształcić w nowoczesnym Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Wartość projektu to ok. 30 mln zł, z czego 85 proc. jest finansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 15 proc. z budżetu państwa.

Centrum zostało wyposażone w przypominających prawdziwych pacjentów urządzenia i fantomy różnych części ciała, których studenci medycyny będą "leczyć" w miejscu, które z kolei przypomina bardzo nowoczesny szpital. Są tu m.in. sala operacyjna, sala intensywnej terapii, dwie sale szpitalnego oddziału ratunkowego, sala pediatryczna i sala porodowa oraz obszar dostosowany do symulacji tego, co dzieje się przed dotarciem do szpitala, w tym symulator ambulansu.

Sale symulacyjne wyposażone są w niezbędny sprzęt, m.in. aparat do znieczulenia, respiratory, defibrylatory, kardiomonitory, laryngoskopy oraz system audio-wideo do rejestracji sesji symulacyjnych. Są też manekiny do nauki zaawansowanych zabiegów ratowniczych, manekiny do nauki prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, modele kończyn do nauki wkłuć, iniekcji doszpikowych, modele do nauki znieczuleń rdzeniowych, modele do nauki intubacji, modele porodowe, do nauki cewnikowania dróg moczowych.

Z zasobów centrum skorzystają studenci kierunków lekarskich, kierunku lekarsko-dentystycznego, farmacji, biotechnologii i neurobiologii, a także ratownictwa medycznego i położnictwa. (PAP)

ktp/ lun/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)