Notowania

wiadomości
18.05.2011 19:22

Katowice: Międzynarodowe Dni Harfy

Międzynarodowe Barokowe Dni Harfy rozpoczęły się w środę w Katowicach. Organizatorem koncertów jest Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Międzynarodowe Barokowe Dni Harfy rozpoczęły się w środę w Katowicach. Organizatorem koncertów jest Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego. *

Imprezę zainaugurował koncert w wykonaniu światowej klasy duetu - Johanny Seitz i Elisabeth Seitz. "Johanna Seitz gra na trzyrzędowych instrumentach, na jakich w obecnych czasach już się nie gra. Na świecie jest zaledwie kilka osób, które to potrafią" - wyjaśniła Aneta Janiszewska z biura organizacyjnego.

Brzmienia harf będzie można słuchać od środy do niedzieli. Na scenie auli w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego zagrają muzycy z wielu krajów, m.in. znana harfistka Katerina Englichova z Czech. Program przewiduje m.in. kurs interpretacji muzyki Johanna Sebastiana Bacha na współczesnej harfie oraz spotkania młodzieży z Polski, Włoch i Szwajcarii, która interesuje się grą na tym instrumencie.

Od piątku do niedzieli będzie można także oglądać wystawę zabytkowych harf i wydawnictw nutowych oraz posłuchać specjalistów, którzy doradzą, jak naprawić instrument.

Jest to czwarty festiwal harfowy organizowany w Katowicach. Jego dyrektorem artystycznym jest prof. Helga Storck, wybitna niemiecka harfistka o śląskich korzeniach. Prof. Storck prowadzi klasę gry na harfie w katowickiej Akademii Muzycznej od 2003 roku. Została zatrudniona dzięki finansowemu wsparciu Deustcher Akademische Austansch Dienst w Bonn oraz inicjatywie Polskiego Towarzystwa Harfowego. Celem artystki jest popularyzacja harfy na Śląsku oraz stworzenie w tym regionie ważnego ośrodka harfistyki w Polsce.(PAP)

ktp/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz