Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Na zakończenie Roku Hlonda odsłonięto tablicę pamiątkową

0
Podziel się:

Tablica z popiersiem kardynała Augusta Hlonda została w niedzielę
odsłonięta w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Umieszczono na niej znaną myśl
Hlonda: "To wartości decydują o tym, kim jest człowiek".

Tablica z popiersiem kardynała Augusta Hlonda została w niedzielę odsłonięta w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Umieszczono na niej znaną myśl Hlonda: "To wartości decydują o tym, kim jest człowiek".

Tablicę odsłonięto w trakcie mszy, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. "Wielki człowiek", "wielki Ślązak, kapłan, kardynał, prymas Polski", "dar Śląska dla Kościoła i Polski" - tak o Hlondzie mówił podczas homilii kard. Nycz.

Metropolita podkreślił, że dzięki ustanowieniu roku 2013 Rokiem kard. Augusta Hlonda oraz uroczystościom, które odbyły się w ramach obchodów m.in. w Warszawie, Rok Hlonda w sposób znaczący przyczynił się do przybliżenia tej wybitnej postaci wszystkim Polakom. "Równocześnie stał się wielką okazją do promocji Śląska w całej ojczyźnie" - powiedział Nycz.

"Taką rzeczą, która zadziwia, to jest niesłychana aktualność tego co mówił, tego co czynił, (...) która zaowocowała w jego życiu niezwykłą dalekowzrocznością - zarówno w jego wypowiedziach, a także w jego decyzjach i podejmowanych dziełach dla dobra Kościoła w Polsce i dla dobra naszej ojczyzny" - mówił kard. Nycz. Dodał, że nauczanie kard. Hlonda jest w wielu punktach nadal aktualne.

W uroczystości odsłonięcia tablicy uczestniczyli również metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, abp senior Damian Zimoń, marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła, prezydent Katowic Piotr Uszok.

Rok 2013 został ogłoszony Rokiem kard. Augusta Hlonda przez Sejmik Województwa Śląskiego. "Pochodził z Górnego Śląska, był organizatorem i pierwszym biskupem diecezji katowickiej, w 1926 roku został prymasem Polski. Po 1939 roku przeciwstawił się z całą konsekwencją zagrożeniom ze strony dwóch totalitaryzmów, nazistowskiego i komunistycznego, reprezentując wówczas poglądy nie tylko Kościoła katolickiego, ale także większości Polaków" - napisali w uzasadnieniu do uchwały radni sejmiku.

Podczas minionych miesięcy odbyło się szereg wydarzeń związanych z tą wybitną postacią - 65. rocznicę śmierci kardynała Augusta Hlonda uczcili m.in. radni sejmiku oraz posłowie. Młodzież z woj. śląskiego pisała eseje inspirowane jego myślą - "To wartości decydują o tym, kim jest człowiek", odbyło się szereg konkursów, sesji naukowych i wystaw. Pamiątkową tablicę z brązu poświęconą pamięci kard. Hlonda odsłonięto w październiku przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Decyzję o wzniesieniu pomnika podjęli również radni Katowic.

Kardynał August Hlond urodził się na granicy Brzęczkowic i Mysłowic w 1881 roku. Był wychowankiem salezjanów, ukończył studia w Rzymie. Po złożeniu ślubów zakonnych, a potem kapłańskich, po pierwszej wojnie światowej organizował kościół katolicki na polskim Górnym Śląsku - najpierw jako administrator apostolski, a potem pierwszy biskup diecezji katowickiej.

Utworzył w Katowicach kurię, kapitułę i sąd biskupi. Zdecydował o utworzeniu śląskiego seminarium duchownego z siedzibą w Krakowie. Powołał też do życia istniejący do dziś tygodnik "Gość Niedzielny". W połowie 1926 roku został arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim; mianowany prymasem Polski stanął na czele Kościoła katolickiego w Polsce.

Po wybuchu II wojny światowej kardynał przebywał na uchodźstwie najpierw w Rzymie, potem we Francji. W Rzymie przygotował dwa obszerne raporty o sytuacji Kościoła w okupowanej Polsce. Pod koniec wojny został aresztowany przez Niemców. Po powrocie do kraju utworzył administrację kościelną na ziemiach zachodnich i północnych, przyczyniając się do ich integracji z resztą kraju. Zmarł 22 października 1948 roku w Warszawie, na swego następcę wyznaczając Stefana Wyszyńskiego. Od 1992 roku trwa jego proces beatyfikacyjny.(PAP)

ktp/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)