Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Odsłonięto płaskorzeźbę upamiętniającą Henryka Mikołaja Góreckiego

0
Podziel się:

Płaskorzeźbę upamiętniającą prof. Henryka Mikołaja Góreckiego odsłonięto w
piątek w Katowicach. W uroczystości udział wzięła rodzina tego wybitnego śląskiego kompozytora.

Płaskorzeźbę upamiętniającą prof. Henryka Mikołaja Góreckiego odsłonięto w piątek w Katowicach. W uroczystości udział wzięła rodzina tego wybitnego śląskiego kompozytora.

"Bardzo jestem wzruszona tą uroczystością" - mówiła wdowa po kompozytorze Jadwiga Górecka, która wraz z prezydentem Katowic Piotrem Uszokiem odsłoniła płaskorzeźbę w tzw. Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim w Katowicach.

Prezydent Katowic Piotr Uszok powiedział, że galeria jest miejscem "szczególnie ważnym", ponieważ tutaj honorowane są osobistości związane z kulturą, z miastem Katowice. Uszok podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w proces wybierania kolejnej osoby, która tak wiele znaczyła dla Katowic. Dodał, że "to przecież nie decyzja administracyjna, ale wola osób, wola mieszkańców zadecydowała (konkurs-PAP)" o tym, że uhonorowano wybitnego kompozytora.

Dodał, że prof. Henryk Mikołaj Górecki należy do najznamienitszych osób miasta, to "on był ambasadorem" Katowic i Śląska.

Podczas uroczystości, dyrektor naczelna Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach Grażyna Szymborska przypomniała, że w tym roku mija 80 rocznica urodzin kompozytora. "Zdradzę, że kiedy nasza filharmonia w końcu zostanie ukończona, we wnętrzu, w foyer dolnym, pojawi się również głowa (rzeźba) Henryka Mikołaja Góreckiego. Patron będzie witał melomanów" - powiedziała dziennikarzom Szymborska. Dodała, że rzeźbę zaprojektował Zygmunt Brachmański.

W ciągu minionych dziesięciu lat, w plenerowej galerii znalazły się m.in. wizerunki aktorów Zbyszka Cybulskiego, Aleksandry Śląskiej i Bogumiła Kobieli, grafika Pawła Stellera, malarza Jerzego Dudy-Gracza, twórcy zespołu pieśni i tańca "Śląsk" Stanisława Hadyny, pisarza Alfreda Szklarskiego i folklorysty Adolfa Dygacza.

Henryk Mikołaj Górecki urodził się 6 grudnia 1933 roku w Czernicy koło Rybnika. W 1952 roku rozpoczął naukę muzyki w Szkole Muzycznej w Rybniku, by trzy lata później przenieść się do Katowic i rozpocząć studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. W 1958 roku, na trzecim roku studiów, na estradzie Filharmonii Śląskiej odbył się koncert monograficzny Góreckiego-studenta. Wtedy po raz pierwszy wykonano sześć jego dzieł.

Studia kompozytorskie ukończył w 1960 roku z najwyższym wyróżnieniem, następnie wyjechał na studia podyplomowe do Paryża. Pięć lat później związał się z PWSM w Katowicach (obecnie Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego)
. Był jej wykładowcą i rektorem.

Światową sławę przyniosła Góreckiemu III Symfonia "Pieśni żałosnych", dla której inspiracją stała się ludowa piosenka powstańców śląskich. Skomponowana w 1975 roku symfonia, po 18 latach od powstania, dzięki nagraniu zespołu London Sinfonietta, rozeszła się w 850 tys. nakładzie na całym świecie, wchodząc do kanonu arcydzieł muzyki symfonicznej XX wieku.

Henryk Mikołaj Górecki był laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Otrzymał kilkanaście honorowych doktoratów uczelni krajowych i zagranicznych. Trzy tygodnie przed śmiercią w listopadzie 2010 r. otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Został pochowany na katowickim cmentarzu przy ul. Sienkiewicza.(PAP)

ktp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)