Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Ok. 800 prac nadesłano na wojewódzki etap konkursu "Mam 6 lat"

0
Podziel się:

Ok. 800 prac ze szkół woj. śląskiego nadesłano na tegoroczny konkurs
ministra edukacji narodowej "Mam 6 lat". W poniedziałek w Katowicach podczas gali z udziałem
minister Krystyny Szumilas podsumowano etap wojewódzki i wręczono nagrody za najciekawsze projekty

Ok. 800 prac ze szkół woj. śląskiego nadesłano na tegoroczny konkurs ministra edukacji narodowej "Mam 6 lat". W poniedziałek w Katowicach podczas gali z udziałem minister Krystyny Szumilas podsumowano etap wojewódzki i wręczono nagrody za najciekawsze projekty

Organizowany po raz drugi przez ministra edukacji narodowej konkurs "Mam 6 lat" jest elementem kampanii promującej obniżanie wieku szkolnego. Jego celem jest również upowszechnianie najciekawszych inicjatyw podejmowanych w celu zapewnienia dzieciom sześcioletnim przyjaznej adaptacji do edukacji szkolnej oraz korzyści płynących z wcześniejszego rozpoczęcia nauki, jak również promowanie umiejętności dzieci sześcioletnich nabywanych w szkole.

Konkurs adresowany jest do rad rodziców w przedszkolach i szkołach podstawowych; po raz pierwszy mogli w nim wziąć udział uczniowie klas 1-3, którzy edukację rozpoczęli w wieku 6 lat.

W tym roku nadesłano na konkurs prawie 800 prac. Oceniano je w trzech kategoriach: "Przyjaźnie z przedszkola do szkoły", "Sześciolatek w przyjaznej szkole" oraz "Mam 6 lat i potrafię" (projekty uczniów). Prace mogły mieć formę literacką lub multimedialną, a w przypadku trzeciej kategorii także np. plastyczną.

W każdej z kategorii wybrano po 3 najciekawsze projekty z ponad 800 nadesłanych na konkurs. To one będą reprezentowały województwo śląskie w ogólnopolskim finale.

W kategorii "Mam 6 lat i potrafię" wyróżniono m.in. klasę 3c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaletach za film i piosenkę pt. "Gwiazdy na start". Jak podkreślała dyrektorka szkoły Dorota Mańczak placówka została dostosowana do dzieci sześcioletnich. Najmłodsi uczą się w odrębnym budynku, korzystają z sali przystosowanej do małych dzieci, pracowni logopedycznej i komputerowej; do ich dyspozycji są także specjalne pomieszczenia do zajęć ruchowych i gimnastyki korekcyjnej. "W tej szkole dzieci czują się bezpiecznie" - powiedziała dyrektorka.

Film "Gwiazdy na start" promuje szkołę m.in. na stronach internetowych miasta Kalety oraz zachęca innych rodziców do posłania dziecka do pierwszej klasy.

W tej samej kategorii duże zainteresowanie wzbudziła także praca literacko-plastyczna pt. "Szkolny pamiętnik Filipa" - ucznia 3 klasy w Zespole Szkół w Kłomnicach. Filip postanowił opisać i zilustrować plastycznie swoje przygody i najciekawsze zdarzenia związane ze szkołą - m.in. pasowanie na ucznia i gminny konkurs recytatorski.

W konkursie nagrodzono jedną pracę literacko-plastyczną, cztery prezentacje multimedialne i cztery filmy.

Jeden z wyróżnionych filmów przygotowała rada rodziców z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach, która została wyróżniona w kategorii "Przyjaźnie z przedszkola do szkoły". "Dużym problemem dla rodziców jest obawa: +Czy moje dziecko sobie poradzi?+. Staraliśmy się pokazać, że to nie jest duża zmiana dla nich" - powiedziała PAP przewodnicząca Rady Rodziców Monika Naturska. Dodała, że zamierzeniem twórców filmu było pokazanie rodzicom, jak starszaki z przedszkola integrują się z uczniami szkoły (uczą się na tym samym piętrze co dzieci z pierwszej klasy, korzystają ze szkolnej sali gimnastycznej).

Minister edukacji Krystyna Szumilas podczas spotkania z dziennikarzami powiedziała, że obniżenie wieku szkolnego to "cywilizacyjna zmiana" (od 1 września 2014 roku wszystkie dzieci sześcioletnie będą obowiązkowo uczęszczać do szkoły), dlatego "ważne jest, żeby tę cywilizacyjną szansę wykorzystać" i przekazać rodzicom, jakie korzyści wynikają z reformy.

"Ważne jest też, aby w tym procesie obniżania wieku szkolnego, przedszkola i szkoły współpracowały ze sobą, aby przedszkola zapraszały do siebie przyszłych wychowawców, przyszłe wychowawczynie, aby dzieci miały też możliwość uczestniczenia w zajęciach w szkole, bo przecież zadaniem przedszkola jest przygotować małe dziecko do edukacji szkolnej" - mówiła Szumilas. "Zadaniem przedszkola jest również (...) współpraca ze szkołą, tak aby dziecko przekroczyło próg szkolny w sposób łagodny, przyjazny, aby nie tylko było dobrze przygotowane do rozpoczęcia nauki, ale też dobrze do tej szkoły nastawione" - zaznaczyła szefowa MEN.(PAP)

ktp/ hes/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)