Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Ponad 1100 osób na śniadaniu wielkanocnym dla ubogich

0
Podziel się:

1112 osób bezdomnych i ubogich skorzystało w niedzielę ze śniadania
wielkanocnego, zorganizowanego przez Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne (GTCh) w Katowicach. Na
stole znalazły się m.in. bigos, jajka w majonezie, pieczona kiełbasa, sałatki i ciasta.

1112 osób bezdomnych i ubogich skorzystało w niedzielę ze śniadania wielkanocnego, zorganizowanego przez Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne (GTCh) w Katowicach. Na stole znalazły się m.in. bigos, jajka w majonezie, pieczona kiełbasa, sałatki i ciasta.

GTCh każdego roku organizuje śniadania wielkanocne; była to już 23. taka uroczystość. Tym razem z zaproszenia skorzystało 1112 osób, w tym kobiety i dzieci. Posiłek odbywał się w kilku turach. Od tygodnia w przygotowaniach do śniadania pomagało ponad 30 wolontariuszy, w tym wielu bezdomnych, którzy są mieszkańcami noclegowni Towarzystwa.

Wielkanocne spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się wspólną modlitwą. "Modliliśmy się przede wszystkim w intencji osób bezdomnych - za ich przyszłość i poprawę losu" - powiedział PAP Dietmar Brehmer, szef GTCh, a jednocześnie lider mniejszości niemieckiej na Górnym Śląsku.

W ocenie Brehmera, w ostatnim czasie drastycznie wzrosła liczba osób, których pogarszająca się sytuacja kieruje do GTCh. "Żyjemy w rzeczywistości, w której bogaci mają za dużo, a biedni mają o wiele za mało. Jednocześnie brakuje odpowiednich przepisów, które wspierałyby inicjatywy obywatelskie, pomagające najuboższym na tym najniższym szczeblu" - podkreślił Brehmer.

Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne istnieje od 1989 r. Jest jedną z pierwszych w kraju pozakościelnych i pozarządowych organizacji tego typu. Swoją pomoc kieruje głównie do osób bezdomnych, skrajnie ubogich. Od wielu lat organizuje uroczyste wieczerze wigilijne i śniadania wielkanocne dla najbardziej potrzebujących.

Pomoc dla najuboższych nie ogranicza się do okresu świąt. Codziennie w jadłodajni GTCh w śródmieściu Katowic wydawane są posiłki przygotowane przez wolontariuszy Towarzystwa. Z posiłków korzysta codziennie do 350 osób potrzebujących. GTCh prowadzi noclegownię i dom dla bezdomnych, z których codziennie korzysta kilkadziesiąt osób bez dachu nad głową.

Od 2009 roku przy GTCh działa drużyna piłkarska. Zespół ma na swoim koncie występy na Mistrzostwach Polski Osób Bezdomnych w Bydgoszczy, Sieradzu i Warszawie. Piłka nożna pełni niezwykle mocną rolę stymulacyjną w procesie powrotu osób bezdomnych do społeczności, dzięki czemu wielu podopiecznych wyszło na prostą - tłumaczą przedstawiciele GTCh. (PAP)

kon/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)