Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Powstaje Filmoteka Śląskich Portretów Mówionych

0
Podziel się:

Filmoteka Śląskich Portretów Mówionych powstaje w Bibliotece Śląskiej w
Katowicach. Ideą projektu jest stworzenie multimedialnej kolekcji składającej się ze wspomnień
świadków historii Śląska - poinformowała PAP we wtorek książnica.

Filmoteka Śląskich Portretów Mówionych powstaje w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Ideą projektu jest stworzenie multimedialnej kolekcji składającej się ze wspomnień świadków historii Śląska - poinformowała PAP we wtorek książnica.

"Koncepcję opracowaliśmy w ubiegłym roku. I wcale nie chodzi o to, by były to osoby ze świecznika. Założenie i ogólny cel jest taki, że nagrywamy znane, mniej znane albo w ogóle nieznane osoby z naszego regionu. Chodzi tylko o to, by miały duże doświadczenie życiowe, bogate wspomnienia czy były uczestnikami ważnych wydarzeń, jak na przykład prof. Anotni Rosikoń (urodził się 10 czerwca 1907 roku), który opowiadał nam o początkach pierwszej wojny światowej" - powiedziała PAP Agnieszka Dec-Michalska z Biblioteki Śląskiej.

Dotąd biblioteka nagrała 10 osób, wśród nich znaleźli się m.in. znany katowicki architekt Henryk Bronisław Buszko, Czesław Rymer - syn pierwszego wojewody śląskiego Józefa Rymera. "Z zapartym tchem słuchamy tych wspomnień. Przy okazji nasi bohaterowie wyciągają zdjęcia i pamiątki rodzinne. Pan Czesław Rymer pokazał nam nawet oryginalne dokumenty podpisane przez Józefa Piłsudskiego" - opowiada Dec-Michalska.

Każdy materiał filmowy liczy od dwóch do trzech godzin. "Na naszej liście z nazwiskami jest niemal 50 osób, choć chcielibyśmy nagrać setkę" - dodała Dec-Michalska.

Na liście osób, które zgodziły się na nagrania, znajdują się m.in. wieloletni sędzia Sądu Najwyższego Józef Musioł; aktor Bernard Krawczyk; b. prezes Wyższego Urzędu Górniczego, uczestnik Powstania Warszawskiego Jerzy Malara; muzyk jazzowy, malarz Jerzy Milian; witrażysta Wiktor Ostrzołek; wybitny lekarz prof. Franciszek Kokot.

Filmoteka Śląskich Portretów Mówionych będzie udostępniana w ramach zasobów Biblioteki Śląskiej.

Kilkuminutowe fragmenty wybranych nagrań można już oglądać na facebooku oraz stronie internetowej biblioteki - http://www.bs.katowice.pl/.

Biblioteka apeluje także do stowarzyszeń i organizacji, badaczy i pasjonatów lokalnej historii o współudział w tworzeniu Filmoteki. Propozycje osób, których portrety stałyby się częścią kolekcji można nadsyłać na adres: filmoteka@bs.katowice.pl. "Przedsięwzięcie zrodziło się z odczuwalnej potrzeby utrwalenia i zachowania odchodzących, a niezwykle cennych pokoleń świadków historii" - poinformowała Biblioteka Śląska.(PAP)

ktp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)