Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Katowice: Pracownicy kliniki okulistycznej rozpoczęli głodówkę

0
Podziel się

10 pracowników Samodzielnego Publicznego
Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach, tzw. kliniki
okulistycznej, rozpoczęło w poniedziałek po południu protest
głodowy w namiotach rozstawionych przed szpitalem.

bEgUwrqZ

10 pracowników Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach, tzw. kliniki okulistycznej, rozpoczęło w poniedziałek po południu protest głodowy w namiotach rozstawionych przed szpitalem.

Załoga tej wiodącej placówki okulistycznej w Polsce sprzeciwia się planom przyłączenia do niej dwóch klinik o innych specjalizacjach. Zdecydowały o tym władze organu założycielskiego placówki, którym jest Śląski Uniwersytet Medyczny.

"Zdajemy sobie sprawę z konsekwencji tego kroku dla naszego zdrowia, ale presja załogi jest olbrzymia. Decyzja władz uczelni jest arbitralna i nikt nie chce z nami rozmawiać" - powiedział PAP szef komitetu obrony placówki Marek Czekaj. Zapewnił, że z powodu protestu nie ucierpią w żaden sposób pacjenci ani kondycja szpitala - głodujący pracownicy wzięli urlopy wypoczynkowe.

bEgUwrrb

W piątek działające w szpitalu związki zawodowe, popierające komitet obrony, rozpoczęły procedurę sporu zbiorowego z pracodawcą. Jak poinformował Czekaj, przygotowywany jest też wniosek do prokuratury, w którym pracownicy zarzucają rektorowi działanie na szkodę placówki.

W poniedziałek rano rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Ewa Małecka-Tendera przedstawiła pracownikom szpitala nową dyrektor - Grażynę Leszczyńską, pełniącą przez wiele lat funkcję zastępcy dyrektora w tym szpitalu. Odpowiadała też na pytania załogi dotyczące przyszłości szpitala, a spotkanie przebiegło - jak oceniła - w dobrej atmosferze.

Rektor prof. Małecka-Tendera uznała, że decyzja o rozpoczęciu głodówki wynika z niedoinformowania załogi i braku wiedzy na temat planowanych zmian w szpitalu. Choć obie strony deklarują od wielu dni wolę rozmów, od chwili ukonstytuowania się komitetu obrony placówki nie doszło do spotkania.

"Wydaje mi się, że na tak desperacki krok jak głodówka decyduje się po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości. Szkoda, że przedstawiciele komitetu nie spotkali się ze mną, kiedy byłam dziś w szpitalu" - powiedziała PAP prof. Małecka-Tendera. Zapewniła, że jest cały czas gotowa do rozmów.

bEgUwrrh

Lider komitetu Marek Czekaj był w poniedziałek na urlopie. "Jeśli cokolwiek chcę zrobić w sprawie szpitala, to robię to w ramach urlopu. Gdybym był na terenie szpitala, na pewno bym był na spotkaniu. Z tego, co wiem, pani rektor nie powiedziała na nim nic nowego. Nowe będzie, jeśli zechce porozmawiać z załogą na temat przyszłości placówki" - powiedział.

Podjęcie próby mediacji w sporze zadeklarował wicewojewoda śląski Adam Matusiewicz, który spotkał się w poniedziałek z Markiem Czekajem, a także skontaktował się z rektorem prof. Małecką-Tenderą. "Za wcześnie, bym oceniał sytuację, chciałem jednak podkreślić, że protestujący zachowują się niezwykle fair w stosunku do pacjentów, nie planując odchodzić od łóżek ani dezorganizować w żaden sposób pracy szpitala" - powiedział.

Władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przekonują, że zmiany w strukturze szpitala przyczynią się do rozwoju placówki i zapewniają, że pacjenci okulistyki i sama placówka nie ucierpią na reorganizacji, a mogą wręcz zyskać, bo na miejscu możliwa będzie szybka konsultacja internistyczna.

Do katowickiej kliniki mają zostać przeniesione Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej oraz Klinika Endokrynologii, które obecnie mieszczą się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu, borykającym się z problemem braku miejsca.

bEgUwrri

Zdaniem przedstawicieli powołanego przez pracowników komitetu obrony szpitala, popieranego przez wszystkie trzy działające w ośrodku związki zawodowe, przyłączenie odbędzie się kosztem liczby łóżek na oddziale okulistycznym. Obawiają się m.in. ograniczenia liczby udzielanych świadczeń, pogorszenia wyniku finansowego szpitala, a także utraty jego prestiżu.(PAP)

lun/ bno/ bk/

bEgUwrrC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)