Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Promowanie przedsiębiorczości w Uniwersytecie Śląskim

0
Podziel się:

Promowanie przedsiębiorczości wśród studentów i pracowników uczelni,
zachęcanie do zakładania spółek, komercjalizacji pomysłów - to główne cele podpisanej w czwartek
umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Śląskim a Rudzkim Inkubatorem Przedsiębiorczości.

Promowanie przedsiębiorczości wśród studentów i pracowników uczelni, zachęcanie do zakładania spółek, komercjalizacji pomysłów - to główne cele podpisanej w czwartek umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Śląskim a Rudzkim Inkubatorem Przedsiębiorczości.

W ramach współpracy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z Rudzkim Inkubatorem Przedsiębiorczości studenci, absolwenci uczelni, oraz jej pracownicy będą mogli także uzupełnić swoją wiedzę na temat zakładania i prowadzenia biznesu, uczestniczyć w szkoleniach, walczyć o staże i praktyki u przedsiębiorców współpracujących z Inkubatorem.

"Wyobrażam sobie, że jeśli nasi studenci, absolwenci, bądź pracownicy będą mieli do skomercjalizowania jakiś pomysł lub projekt, a znajdzie się przedsiębiorca, który będzie miał możliwości finansowania, to dzięki tym kontaktom doprowadzimy do zrealizowania tego przedsięwzięcia" - powiedział rektor uczelni prof. Wiesław Banyś.

Dodał, że w myśl nowej społecznej odpowiedzialności uczelni i współpracy z otoczeniem tzn. biznesem, gospodarką, samorządami lokalnymi, czy oświatą, Uniwersytet Śląski zamierza zrealizować jak najwięcej przedsięwzięć, oraz doprowadzić do tego, aby kontakty uczelni z przedsiębiorcami "były bardziej intensywne". "Chcemy kultywować i rozwijać szeroko rozumianą przedsiębiorczość a tego typu inicjatywy, jak inkubatory mają przyczynić się do powstania m.in. różnego typu spółek, które będą tworzyć nowe pomysły" - powiedział rektor.

Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości reprezentowała prezes zarządu Joanna Sochacka, która powiedziała w czwartek, że w ramach np. Akademii Innowacji studenci mogą nawiązać kontakty z biznesem oraz uzyskać wsparcie w tworzeniu i realizowaniu swoich pomysłów, co pozwoli im znaleźć pomost "pomiędzy edukacją a podjęciem pracy".

Dodała, że celem Rudzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości jest stworzenie warunków do współpracy pomiędzy nauką, biznesem a samorządem. "Ludzie z tych światów muszą się spotykać" - mówiła. Dzięki tym spotkaniom będą się tworzyły nowe produkty, bądź znajdzie się sposób na realizację jakiegoś nowego pomysłu, czy projektu.

Inkubator jest także nastawiony na rozmowy i pomoc nie tylko osobom, które już mają pomysł na biznes, ale także tym, którzy chcieliby go znaleźć oraz otworzyć własną firmę. Pomaga także w rozwijaniu umiejętności, które mają zwiększyć ich szanse na rynku pracy - szkolenia w zakresie umiejętności mediacji, negocjacji, marketingu itp. Pomagają także w organizacji praktyk u przedsiębiorców.

Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości powstał w 2004 roku. W 2008 roku dzięki pozyskaniu środków unijnych nastąpił jego szybki rozwój. Skupia 42 przedsiębiorstwa, w tym m.in. firmy zajmujące się produkcją gier komputerowych.

Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości jest spółką miejską, w której 100 proc. udziałów posiada miasto Ruda Śląska. (PAP)

ktp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)