Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Renowacja pomnika przy kopalni "Wujek"

0
Podziel się:

Pod pomnikiem-krzyżem przy kopalni "Wujek" w Katowicach trwają prace
renowacyjne, m.in. krzyży-zniczy, które upamiętniają wydarzenia z 16 grudnia 1981 roku, w czasie
których zginęło dziewięciu górników.

Pod pomnikiem-krzyżem przy kopalni "Wujek" w Katowicach trwają prace renowacyjne, m.in. krzyży-zniczy, które upamiętniają wydarzenia z 16 grudnia 1981 roku, w czasie których zginęło dziewięciu górników.

Renowacja jest związana ze zbliżającymi się obchodami 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego oraz wydarzeń Grudnia 1981 roku. W tym roku, decyzją władz NSZZ "Solidarność", centralne obchody rocznicowe odbędą się w województwie śląskim.

Renowacji poddany został m.in. napis "W hołdzie górnikom poległym 16 XII 1981 roku w obronie wolności i Solidarności" oraz 9 krzyży-zniczy, które upamiętniają górników poległych podczas pacyfikacji kopalni "Wujek". "Wyczyściliśmy i zakonserwowaliśmy krzyże, aktualnie przywracamy świetność napisowi głównemu" - powiedział PAP Bartłomiej Wnuk z Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych. Poinformował, że prace przy pomniku zakończą się w piątek.

Przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK "Wujek" poległych 16 grudnia 1981 roku, Krzysztof Pluszczyk, powiedział, że nie zdążą z remontem samego pomnika-krzyża, wysokiego na 34 metry. "Chcieliśmy go oczyścić i pomalować, ale koszty renowacji nas przerosły. Co prawda krzyż był malowany przed pięcioma laty, ale stoi przy kopalni i należałoby go oczyścić z pyłu" - tłumaczył. Zaznaczył, że udało się za to naprawić uszkodzenia w kilkudziesięciometrowym murze okalającym pomnik.

Pomnik-krzyż został postawiony obok kopalni 20 lat temu - 15 grudnia 1991 roku. W uroczystości jego odsłonięcia wziął m.in. udział ówczesny prezydent Lech Wałęsa.

Pierwszy krzyż pojawił się przy kopalni "Wujek" - na wniosek górników - w 1980 roku, ale po wprowadzeniu stanu wojennego, w styczniu 1982 roku został zniszczony i wywieziony przez Służbę Bezpieczeństwa. "Kiedy górnicy zagrozili kolejnym strajkiem, ówczesny dyrektor kopalni kazał wykonać nowy krzyż z dębowych elementów służących do opuszczania wind w szybach kopalnianych. Stał tam do 1991 roku, potem został umieszczony w stalowych ramionach obecnego pomnika-krzyża" - powiedział Pluszczyk.

Na 16 grudnia w ramach centralnych obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w województwie śląskim zaplanowano kilkanaście wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Jednym z nich będzie multimedialna impreza plenerowa przy krzyżu. Widowisko zostanie zrealizowane w nowoczesnej formie, z prezentacją multimedialną. W pobliżu krzyża zostaną ustawione ekrany wysokości trzypiętrowego bloku, na którym będą wyświetlane filmy, grafiki, zdjęcia; na 22-metrowej scenie wystąpią m.in. Ryszard Rynkowski, Luxtorpeda, De Press, Muniek Staszczyk, Paweł Kukiz. Widowisko będzie transmitowane przez Program 1 TVP. (PAP)

ktp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)