Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Ruszyła przebudowa dawnej fabryki porcelany

0
Podziel się:

W poniedziałek ruszyła przebudowa dawnej fabryki porcelany w Katowicach. Na
początek gruntowny remont przejdą dwa budynki - biurowiec oraz dawna stajnia dla koni -
poinformowała Fundacja Giesche, której celem jest utworzenie w tym miejscu m.in. centrum designu.

W poniedziałek ruszyła przebudowa dawnej fabryki porcelany w Katowicach. Na początek gruntowny remont przejdą dwa budynki - biurowiec oraz dawna stajnia dla koni - poinformowała Fundacja Giesche, której celem jest utworzenie w tym miejscu m.in. centrum designu.

Historia fabryki porcelany sięga lat 20. minionego stulecia. Niemal od początku swojego istnienia słynęła ona z wysokiej jakości porcelany stołowej. Była to wówczas wiodąca wytwórnia na Górnym Śląsku, a w połowie lat 30. reprezentowała Polskę na Wystawie Światowej w Nowym Jorku. Obecnie trwają prace związane z utworzeniem w postindustrialnych budynkach tego kompleksu nowoczesnego parku technologicznego i centrum designu.

Kompleks fabryczny zajmuje 3,5 ha, a znajdujące się na jego terenie budynki poprzemysłowe mają łączną powierzchnię 22 tys. m kw.

Jak poinformowała w poniedziałek Fundacja Giesche, której celem jest zrewitalizowanie tego terenu, w pierwszym etapie przebudowane zostaną dwa obiekty - biurowiec po byłej dyrekcji fabryki oraz dawna stajnia dla koni, które w początkach lat 20. były wykorzystywane do transportowania wózków z porcelaną. "Początkowo w tzw. stajni trzymano konie, które ciągnęły wózki z porcelaną do pieca, później ten obiekt pełnił funkcje magazynowe" - powiedział prezes Giesche Rafał Wyszyński.

Przebudowa budynków zakończy się w czerwcu 2015 roku. Powstaną tu m.in. pracownie branż kreatywnych, laboratorium badawcze IT, laboratorium designu i wzornictwa, a także parking na ok. 100 miejsc. Zagospodarowane zostaną również tereny zielone wokół budynków.

Zarządzająca terenem dawnej fabryki porcelany Fundacja Giesche powstała w Katowicach w 2012 roku. Obecnie tworzy w tym miejscu nowoczesny Park Przemysłowo-Technologiczny "Porcelana Śląska Park", na co otrzymała dofinansowanie w wys. blisko 4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Kolejnym etapem prac - jak zaznaczył w poniedziałek Wyszyński - będzie utworzenie na terenie dawnej fabryki m.in. galerii artystycznej, muzeum porcelany, manufaktury dla młodych twórców, kawiarni. Udział w tym będą mieli m.in. studenci, którzy w ramach konkursu architektonicznego "Porcelanowa XXIII -Rewitalizacja" opracowali koncepcje na zagospodarowanie tego terenu. Wśród propozycji znalazły się m.in. przeszklenia budynków, zagajniki i skwery. (PAP)

ktp/ mrt/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)