Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Średniowieczne monety na wystawie w Muzeum Śląskim

0
Podziel się:

Srerbne monety wybite w średniowiecznych mennicach można od piątku oglądać
na wystawie numizmatów "Skarb z Glogowa" w Muzeum Śląskim w Katowicach. Ekspozycja będzie otwarta
do 10 czerwca.

Srerbne monety wybite w średniowiecznych mennicach można od piątku oglądać na wystawie numizmatów "Skarb z Glogowa" w Muzeum Śląskim w Katowicach. Ekspozycja będzie otwarta do 10 czerwca.

Większość z prezentowanych numizmatów pochodzi z drugiej połowy XII wieku. Najstarsze, pojedyncze monety wybite zostały pod koniec XI wieku. "Interesujący jest fakt, że odnotowano wśród nich nieznane dotąd typy monet. Wśród numizmatów pochodzących z Polski dominują monety księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego i księcia raciborsko-opolskiego Mieszka I Plątonogiego" - poinformowało PAP Muzeum Śląskie w Katowicach.

Bite przez nich dwustronne denary posiadają taki sam rewers - scenę walki z lwem. Różniły się - jak podaje Muzeum - przedstawieniami na awersie. Denary Mieszka przedstawiały jeźdźca na koniu, a na monetach Bolesława pojawiało się przedstawienie św. Wojciecha.

Wśród znajdujących się na ekspozycji monet oglądać można także egzemplarz z wizerunkiem Bolesława IV Kędzierzawego siedzącego na tronie i trzymającego miecz na kolanach, natomiast po jej drugiej stronie znajduje się wizerunek głowy św. Wojciecha zamkniętej w relikwiarzu.

Wśród innych przedstawień są także motywy anioła, orła, gryfa.

Wystawa, którą można od piątku oglądać w Katowicach jest zmodernizowaną ekspozycją starszej wystawy, która była pokazywana w 2010 roku w Głogowie. Na obecnej można dostrzec niepokazywane wcześniej monety. Ponadto uzupełniona została o szeroką wiedzę na temat mennictwa średniowiecznego.

Wszystkie monety stanowią część odkrycia pochodzącego z 1987 roku a dokonanego podczas prac ziemnych na terenie ogródków działkowych w Głogowie. Znaleziono wówczas 20 tys. monet srebrnych, kilka srebrnych krążków, siedem sztabek i bryłkę srebra. (PAP)

ktp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)