Notowania

wiadomości
13.07.2011 15:07

Katowice: Tereny zamkniętej kopalni "Kleofas" wystawione na sprzedaż

Siedem lat po zamknięciu katowickiej kopalni "Kleofas" jej położone w pobliżu centrum miasta tereny zostały ponownie wystawione na sprzedaż. Nieruchomość została podzielona na sześć części, wartych w sumie - według cen wywoławczych - blisko 14 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Siedem lat po zamknięciu katowickiej kopalni "Kleofas" jej położone w pobliżu centrum miasta tereny zostały ponownie wystawione na sprzedaż. Nieruchomość została podzielona na sześć części, wartych w sumie - według cen wywoławczych - blisko 14 mln zł.

Poprzemysłowy teren w katowickiej dzielnicy Załęże usiłowano sprzedać już kilkakrotnie - bez efektu. Teraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), która zajmuje się m.in. zagospodarowaniem majątku zamkniętych zakładów górniczych, zdecydowała o podzieleniu terenów na kilka części, licząc, że łatwiej znajdą nabywców.

Oferowane inwestorom tereny (w sumie blisko 34,5 tys. m kw.) są dobrze położone i skomunikowane (niedaleko stamtąd m.in. do Drogowej Trasy Średnicowej i autostrady A4), ale wymagają znaczących nakładów na rekultywację. W Katowicach są już jednak przykłady skutecznej rewitalizacji takich gruntów - na terenie dawnej kopalni "Gottwald" (później była częścią kopalni "Katowice-Kleofas") działa dziś największe w regionie centrum handlowo-rozrywkowe.

Wśród oferowanych do sprzedaży terenów po kopalni "Kleofas" najwyżej wyceniono kompleks o powierzchni blisko 15 tys. m kw. gdzie znajdują się m.in. budynki rozdzielni głównej i maszyny wyciągowej jednego z szybów oraz rurociągi wody. Jego cena wywoławcza przekracza 4,5 mln zł.

Inny kompleks, m.in. z budynkami: biurowym, jadłodajni oraz portierni, wyceniono na ponad 1,7 mln zł. Za działkę z budynkami dawnej dyrekcji kopalni i starej cechowni trzeba zapłacić co najmniej prawie 3,7 mln zł. Ceny wywoławcze pozostałych trzech działek kształtują się od 345 tys. zł do 2,7 mln zł.

Otwarcie ofert w przetargu, który odbywa się w trybie publicznej licytacji składników mienia, zaplanowano na 22 lipca. Potencjalni inwestorzy mogą zapoznawać się ze szczegółową ofertą do 20 lipca. Ostateczną zgodę na sprzedaż majątku musi wyrazić walne zgromadzenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń, czyli minister gospodarki.

Oprócz terenów należących do SRK w pobliżu znajdują się jeszcze nieruchomości dawnego zakładu przeróbczego kopalni. Ich właścicielem jest Katowicki Holding Węglowy, do którego należała kopalnia "Kleofas", gdy kopalnia jeszcze wydobywała węgiel. Jak powiedział PAP Wojciech Jaros z KHW, obecnie trwa wycena tych nieruchomości. Potem mogą być wystawione na sprzedaż.

Poprzemysłowy teren blisko śródmieścia Katowic od kilku lat jest także problemem społecznym - działają tam złomiarze, którzy okradają pokopalniane budynki i części infrastruktury, związanej z przechodzącą w pobliżu linią kolejowej. Wiosną policjanci zatrzymali 27 osób, które kradły złom z terenu zlikwidowanej kopalni.

Pokopalniany teren obejmuje w sumie ponad 20 hektarów; jest częściowo ogrodzony, natomiast postawienie ogrodzenia od strony torów kolejowych jest niemożliwe z przyczyn prawnych. Tym samym miejsce jest dość łatwo dostępne dla złodziei.

Kopalnia "Kleofas" zakończyła wydobycie węgla jesienią 2004 r., gdy skończyły się tam złoża węgla. Ponad 200 lat eksploatacji górniczej w rejonie tego zakładu oraz połączonych z nim wcześniej kopalń pozostawiło pod ziemią tysiące kilometrów wyrobisk, które na przestrzeni lat były stopniowo zamykane. Początki "Kleofasa" sięgały1840 r., jednak wydobycie węgla prowadzono w tym rejonie już wcześniej.(PAP)

mab/ mtb/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz