Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Trzy Polki w drugim etapie konkursu dyrygentów

0
Podziel się:

Trzy Polki znalazły się wśród 12 dyrygentów, zakwalifikowanych we wtorek do
drugiego etapu trwającego w Katowicach IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza
Fitelberga.

Trzy Polki znalazły się wśród 12 dyrygentów, zakwalifikowanych we wtorek do drugiego etapu trwającego w Katowicach IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

W kolejnym etapie znaleźli się też dyrygenci z Kolumbii, Japonii, Rosji, USA, Austrii, Niemiec, Czech i Grecji.

O Złotą Batutę i 25 tys. euro od soboty rywalizuje w Katowicach 40 młodych dyrygentów z 20 krajów świata. We wtorek zakończyły się przesłuchania pierwszego z trzech etapów tej prestiżowej imprezy. Późnym wieczorem jury ogłosiło swoją decyzję.

Do drugiego etapu zakwalifikowały się trzy Polki, spośród ośmiorga Polaków biorących udział w konkursie: Marzena Diakun, Sylwia Janiak i Maja Metelska. Japonię w drugim etapie będą reprezentować dwie osoby: Keitaro Harada i Masane Ota.

Ponadto w drugim etapie znaleźli się: Juan Sebastian Acosta Angulo z Kolumbii, Stanisław Koczanowski z Rosji, Andrew Koehler z USA, Azis Sadiković z Austrii, Rustam Samedow z Niemiec, Ondrzej Tajovski z Czech oraz Greczynka Zoi Tsakanou - czwarta kobieta w konkursowym półfinale.

Konkursowe przesłuchania odbywają się w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Rywalizującym dyrygentom towarzyszy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego. W zmaganiach uczestniczą dyrygenci poniżej 35. roku życia. Na konkurs wpłynęły 164 zgłoszenia z 37 krajów. 50 uczestników wyłoniła komisja kwalifikacyjna. Ostatecznie do Katowic przyjechało 40 dyrygentów.

Konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszych dwóch uczestnicy prezentują dwa wylosowane utwory, wybrane spośród wskazanych wcześniej dzieł m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Stanisława Moniuszki, Ludwiga van Beethovena, Johanna Straussa, Piotra Czajkowskiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara, Siergieja Rachmaninowa.

W pierwszym etapie na zaprezentowanie swoich umiejętności każdy z dyrygentów miał nie więcej niż pół godziny. W drugim etapie na pracę z orkiestrą przeznaczono maksymalnie 45 minut, a w trzecim - ostatnim - 50 minut na trzy utwory.

Wybierając utwory w drugim i trzecim etapie konkursu dyrygenci będą musieli zdecydować się na jeden utwór Witolda Lutosławskiego, Mieczysława Karłowicza albo Karola Szymanowskiego. Organizatorom zależało, aby te reprezentatywne dla polskiej muzyki minionego stulecia utwory zabrzmiały w międzynarodowym konkursie.

Do trzeciego etapu, który odbędzie się 23 listopada, jury dopuści sześciu dyrygentów. Tego dnia zostaną również ogłoszone wyniki konkursu. Koncert laureatów odbędzie się 25 listopada. Dzień później zostanie powtórzony w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Zwycięzca tegorocznego konkursu otrzyma Złotą Batutę i 25 tys. euro. Laureat drugiego miejsca i Srebrnej Batuty dostanie 20 tys. euro, a Brązowej - 15 tys. euro. Jury, któremu przewodniczy wybitny dyrygent, szef Filharmonii Narodowej w Warszawie Antoni Wit, może przyznać także wyróżnienia.

Oprócz prof. Wita w jury zasiedli inni mistrzowie batuty, m.in. Mirosław Jacek Błaszczyk, Juozas Domarkas z Litwy, Matrinez Izquierdo z Hiszpanii, John Neschling z Brazylii, Takuo Yuasa z Japonii, który na I Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Fitelberga, który odbył się w Katowicach w 1979 r. zdobył nagrodę specjalną.

Katowicki konkurs odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jest trzecią w Polsce - obok konkursów pianistycznego im. Fryderyka Chopina i skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego - imprezą wpisaną do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie, która skupia 129 najbardziej prestiżowych konkursów na świecie.

Katowicki konkurs jest zaliczany do najważniejszych na świecie ze względu m.in. na największą liczbę kandydatów dopuszczanych do rywalizacji. Jego laureatami są m.in. Michael Zilm (Niemcy, 1987), Victoria Żadko (Ukraina, 1995), Massimiliano Caldi (Włochy, 1999) i Eugene Tzigane (USA, 2007).

Inicjatorem konkursu był ostatni uczeń Grzegorza Fitelberga, wybitny polski dyrygent Karol Stryja (1915-1998), wieloletni dyrektor Państwowej Filharmonii Śląskiej. Poprzedzony dwoma krajowymi, pierwszy międzynarodowy konkurs odbył się w 1979 r., w setną rocznicę urodzin jego patrona. Odtąd konkurs odbywa się co kilka lat.

Patron konkursu Grzegorz Fitelberg (1879-1953) był kompozytorem i jednym z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Wielki propagator muzyki polskiej XX wieku, szczególnie twórczości Karola Szymanowskiego. Twórca Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, działającej do dziś - obecnie jako Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

Organizatorami tegorocznego konkursu są Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundacja Muzyczna Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.(PAP)

mab/ ktp/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)