Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Uczestnicy Kongresu MŚP wypracowali rekomendacje dla władz

0
Podziel się:

Poprawa warunków rozwoju małych i średnich firm, nawiązanie dialogu z
przedsiębiorcami w procesie stanowienia prawa i uproszczenie podatków - to niektóre rekomendacje
dla władz, wypracowane przez uczestników Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Poprawa warunków rozwoju małych i średnich firm, nawiązanie dialogu z przedsiębiorcami w procesie stanowienia prawa i uproszczenie podatków - to niektóre rekomendacje dla władz, wypracowane przez uczestników Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Trzeci już Kongres odbywał się we wrześniu w Katowicach. Teraz jego uczestnicy sformułowali listę postulatów, które wkrótce trafią m.in. do rządu i parlamentu. Treść rekomendacji - będących efektem wrześniowych debat - przekazała w piątek PAP Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, która organizowała Kongres. Dokument, w którym zawarto zalecenia dla władz, liczy kilkadziesiąt stron.

Przedstawiciele małych i średnich firm zwrócili uwagę na konieczność przeprowadzenia reform w celu wzmocnienia i stabilizacji warunków działania przedsiębiorstw i "nadania nowej jakości ładowi gospodarczemu" w Polsce. Autorzy rekomendacji chcą stworzenia prawnych warunków dla dalszego rozwoju firm i kreowania nowych miejsc pracy oraz wzmocnienia spójności prawa.

Zwrócili uwagę, że gospodarka wymaga sprawnego sądownictwa, dlatego - jak napisali - należy usprawnić działanie wymiaru sprawiedliwości. Kolejny postulat to stworzenie przejrzystej ordynacji podatkowej, uproszczenie systemu podatkowego oraz zwiększenie nacisku na dyscyplinę i na terminowe rozpatrywanie spraw przez służby skarbowe.

Zdaniem autorów rekomendacji należy też dostosować Kodeks pracy do rzeczywistości małych i średnich przedsiębiorstw, z których ogromna większość to firmy rodzinne. Przedsiębiorcy chcą też m.in. podjęcia prac ustawodawczych dotyczących samorządu gospodarczego. Oczekują też przeznaczania większych środków publicznych na badania i rozwój innowacji, a także znalezienia skutecznych rozwiązań prawnych i organizacyjnych w celu obniżenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw.

W najbliższym czasie materiał pokongresowy zostanie przekazany rządowi i parlamentowi, a także przedstawicielom Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, przedstawicielom samorządu terytorialnego oraz środowisk gospodarczych i naukowo-twórczych.

III Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbywał się od 16 do 18 września. W 56 wydarzeniach kongresu wzięło udział ponad 3,5 tys. osób, w tym 190 panelistów, 170 gości zagranicznych z 35 krajów. Wśród gości honorowych byli prezydent Bronisław Komorowski i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Antonio Tajani.(PAP)

kon/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)