Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Umowa w sprawie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności

0
Podziel się:

Umowę o utworzeniu Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności podpisano w
piątek w Katowicach w 30. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek. Jest to kolejny krok zmierzający do
powołania instytucji, której misją będzie zachowanie pamięci o tych wydarzeniach.

Umowę o utworzeniu Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności podpisano w piątek w Katowicach w 30. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek. Jest to kolejny krok zmierzający do powołania instytucji, której misją będzie zachowanie pamięci o tych wydarzeniach.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności będzie działać jako wspólna instytucja kultury samorządów Województwa Śląskiego oraz Miasta Katowice. Budżet Województwa Śląskiego pokryje 51 proc. kosztów, pozostałą część - Miasto Katowice.

O powołanie centrum zabiegali członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek, którzy w 2008 roku utworzyli przy kopalni Muzeum-Izbę Pamięci. Znajduje się ona w dawnym magazynie odzieży roboczej (z rampy tego budynku strzelano do górników), w bezpośrednim sąsiedztwie 30-metrowego pomnika-krzyża.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, zadaniem nowej instytucji będzie działanie na rzecz zachowania pamięci o ofiarach pacyfikacji kopalni Wujek oraz opieka nad pomnikiem upamiętniającym je. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności będzie także propagowało uniwersalne idee wolnościowe, demokratyczne i obywatelskie.

Centrum będzie zajmowało trzy kondygnacje, jego powierzchnia wyniesie ok. 1200 m kw.

Nowa instytucja będzie kontynuowała działalność Muzeum-Izby Pamięci, tyle, że na większej powierzchni i z większym rozmachem. Będzie prezentowała m.in. archiwalia, które udokumentują wszystko to, co wokół tego miejsca się wydarzyło. Będzie także dział poświęcony historii Solidarności, Okrągłego Stołu, zrekonstruowana zostanie cela, w której byli więzieni internowani, pokazane zostaną wydarzenia, które miały miejsce w innych kopalniach, m.in. w kopalniach Staszic i Wieczorek.

W piątek pod dokumentem swoje podpisy złożyli marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz i prezydent Katowic Piotr Uszok. Partnerami w prowadzeniu działalności Centrum będą Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 roku oraz Katowicki Holding Węglowy SA, który zadeklarował opłacanie mediów w nowej instytucji.

Umowę podpisano w 30. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek. 16 grudnia 1981 roku w wyniku ataku oddziałów ZOMO na kopalnię zginęło 9 górników.

Kolejnym krokiem do powołania Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności będzie przyjęcie przez Sejmik Województwa Śląskiego statutu instytucji, uzgodnionego z Miastem Katowice, oraz aktu powołania.(PAP)

ktp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)