Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Katowice: W lipcu najwięcej pasażerów na lotnisku od początku roku

0
Podziel się

W lipcu port lotniczy Katowice w Pyrzowicach odprawił najwięcej pasażerów
od początku tego roku. Podróżnych było jednak o blisko 4,4 proc. mniej niż w tym samym czasie przed
rokiem. Spadek dotknął zarówno czarterów, jak i połączeń regularnych.

bEqHclTp

W lipcu port lotniczy Katowice w Pyrzowicach odprawił najwięcej pasażerów od początku tego roku. Podróżnych było jednak o blisko 4,4 proc. mniej niż w tym samym czasie przed rokiem. Spadek dotknął zarówno czarterów, jak i połączeń regularnych.

"Spadek ruchu należy tłumaczyć szeroko pojętą sytuacją ekonomiczną. W dobie spowolnienia gospodarczego ludzie rzadziej korzystają z transportu lotniczego zarówno w celach biznesowych, jak i turystycznych. Rzadziej też wybierają wakacje za granicą, stąd mniej lotów czarterowych" - powiedział w poniedziałek PAP Piotr Adamczyk z działu marketingu podkatowickiego portu.

Jego zdaniem tegoroczny spadek liczby czarterów nie jest zaskoczeniem - biura podróży już na początku sezonu przewidywały spadek ilości pasażerów.

bEqHclTr

Lipiec tradycyjnie jest miesiącem, kiedy porty lotnicze odprawiają najwięcej pasażerów. W Pyrzowicach było ich niespełna 325 tys. - wobec prawie 340 tys. w tym samym miesiącu przed rokiem. Oznacza to spadek prawie o 4,4 proc. W ruchu regularnym spadek zbliżył się do 4,2 proc., a w czarterowym przekroczył 4,8 proc.

"Spadki liczby pasażerów są w tym roku odczuwalne w całej branży lotniczej. Na tle większości innych polskich lotnisk nasze spadki nie są bardzo duże" - ocenił Adamczyk.

Kryzys widoczny jest też w liczbie operacji lotniczych, czyli startów i lądowań samolotów. W lipcu było ich w Pyrzowicach ponad 3,2 tys. - przeszło 9 proc. mniej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

W ciągu siedmiu miesięcy tego roku podkatowicki port odprawił ponad 1 mln 427 tys. pasażerów, czyli blisko 50 tys. osób mniej niż w tym samym czasie przed rokiem. Oznacza to spadek o ok. 3,3 proc. Władze portu liczą jednak, że m.in. dzięki zapowiadanemu uruchomieniu nowych połączeń w całym 2013 r. uda się utrzymać ubiegłoroczny wynik, czyli ponad 2 mln 550 tys. odprawionych pasażerów.

bEqHclTx

Obecnie z lotniska w Pyrzowicach przewoźnicy oferują 74 połączenia - 35 regularnych i 39 czarterowych. W sezonie jesienno-zimowym linia Wizz Air uruchomi trzy nowe połączenia. 29 października wystartuje połączenie do Tel Awiwu; rejsy do izraelskiej stolicy realizowane będą trzy razy w tygodniu - we wtorki, czwartki i soboty. 31 października ruszy połączenie do egipskiej Hurghady (w każdy czwartek), a 21 grudnia odbędzie się zaś pierwszy rejs do francuskiego kurortu narciarskiego Grenoble (w soboty).(PAP)

mab/ mki/ gma/

bEqHclTS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)