Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: W styczniu otwarcie biurowca pasywnego

0
Podziel się:

W styczniu 2014 r. w Katowicach zostanie otwarty biurowiec pasywny,
zużywający do ogrzewania ośmiokrotnie mniej energii od tradycyjnych budynków. Pomieści m.in.
specjalistyczne laboratoria i siedziby innowacyjnych firm. W pobliżu powstanie farma
fotowoltaiczna.

W styczniu 2014 r. w Katowicach zostanie otwarty biurowiec pasywny, zużywający do ogrzewania ośmiokrotnie mniej energii od tradycyjnych budynków. Pomieści m.in. specjalistyczne laboratoria i siedziby innowacyjnych firm. W pobliżu powstanie farma fotowoltaiczna.

Biurowiec jest inwestycją Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, specjalizującego się w badaniach nad efektywnością energetyczną oraz odnawialnymi źródłami energii.

Prezes Euro-Centrum Roman Trzaskalik wskazał, że w nowym budynku mogą prowadzić działalność tylko firmy innowacyjne, z branż związanych z szeroko rozumianą energooszczędnością - np. przedsiębiorstwa sektora informatycznego budujące systemy wspierające poszanowanie energii, firmy z dziedziny automatyki, elektroniki, odnawialnych źródeł energii itp.

W biurowcu znajdzie się też inkubator technologiczny, czyli miejsce przeznaczone dla firm typu start-up. Będą tam w pełni wyposażone powierzchnie z zapleczem biurowym i laboratoryjnym. Wsparciem dla nowych firm będzie obsługa finansowa i prawna.

"Nie trzeba będzie wynajmować od razu jednego czy kilku pokoi - zainteresowany będzie mógł korzystać nawet z pojedynczego biurka, jeśli wystarczy mu tak niewielka powierzchnia. W ten sposób do minimum można ograniczyć koszty obsługi firmy, co dla startujących w biznesie jest bardzo istotne" - powiedział Trzaskalik.

Innowacyjne firmy przez trzy lata będą płacić za wynajem powierzchni o 30 proc. mniej od stawek rynkowych. To - zgodnie z unijnymi regulacjami - tzw. pomoc de minimis (do wysokości 200 tys. euro), którą mała i średnia firma może otrzymać bez dodatkowych formalności.

W budynku będą dwa rodzaje laboratoriów. Pierwszy to pomieszczenia z infrastrukturą przygotowaną na urządzenie w nich specjalistycznego laboratorium przez samą firmę, zgodnie z jej potrzebami. Drugi rodzaj to kompletne i gotowe do świadczenia usług laboratoria, wyposażone w sprzęt i gwarantowaną obsługę.

"W Parku dysponujemy już laboratorium tzw. sztucznego słońca - do badania kolektorów słonecznych, a wkrótce także ogniw fotowoltaicznych; jest też pracownia badania nowoczesnych pieców na węgiel i pelet oraz pomp ciepła. W budynku pasywnym zaproponujemy uzupełnienie tego zaplecza" - zapowiedział prezes.

Znajdzie się tam laboratorium mobilnych urządzeń do termomonitoringu budynków z kamerami termowizyjnymi i aparaturą do badania szczelności obiektów oraz urządzenia do pomiaru i oszczędzania zużycia prądu. Będzie także laboratorium do oceny materiałów budowlanych (z fragmentami ścian) pod kątem ich odporności na działanie warunków zewnętrznych - deszczu, mrozu czy skoków temperatury.

Możliwe będzie również badanie materiałów pod kątem ich trwałości wobec upływającego czasu, czyli starzenia się. Przyspieszenie tego procesu jest możliwe tylko w warunkach laboratoryjnych - w tzw. komorach starzenia. Powstaje też laboratorium inteligentnych sieci energetycznych oraz centrum zarządzania system energetycznym całego Parku. Uzupełnieniem całości będzie laboratorium informatyczne z centrum przetwarzania danych.

Biurowiec ma być swoistą "energetyczną wyspą" - z własnym podwójnym zasilaniem oraz generatorami prądu i ciepła. "By funkcjonować budynek nie potrzebuje energii z zewnątrz; będzie ona tą drogą dostarczana tylko do zasilenia urządzeń, które się w nim znajdą. Na wypadek awarii energię dostarczy generator, zapewniając ciągłość pracy wszystkich urządzeń" - zapewnił prezes.

W kolejnym etapie w sąsiedztwie biurowca ma powstać hala montażowa z zapleczem socjalno-biurowym. Budowa ma ruszyć wiosną przyszłego roku. Będzie to zaplecze pozwalające badać projekty prototypowe. Chodzi o to, żeby przed komercjalizacją projektu czy wynalazku móc go najpierw przetestować - bez ryzyka zainwestowania w coś, co może mieć wady lub wymagać dopracowania.

Kolejną planowaną inwestycją jest farma fotowoltaiczna o mocy 0,8 megawata. "Przez trzy lata wraz z katedrą klimatologii Uniwersytetu Śląskiego badaliśmy warunki nasłonecznienia terenu Parku. Z badań wynika, że taka inwestycja jest opłacalna i znacząco wzmocni naszą energetyczną niezależność" - ocenił Trzaskalik.(PAP)

mab/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)