Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Warsztaty Architektoniczne w dawnej fabryce porcelany

0
Podziel się:

W dawnej fabryce porcelany w Katowicach rozpoczęły się we wtorek
Międzynarodowe Warsztaty Architektoniczne "Porcelanowa XXIII". Ich celem jest wypracowanie pomysłów
na zagospodarowanie kompleksu w związku z jego planowaną rewitalizacją. Potrwają do piątku.

W dawnej fabryce porcelany w Katowicach rozpoczęły się we wtorek Międzynarodowe Warsztaty Architektoniczne "Porcelanowa XXIII". Ich celem jest wypracowanie pomysłów na zagospodarowanie kompleksu w związku z jego planowaną rewitalizacją. Potrwają do piątku.

W projekcie bierze udział 22 studentów z Polski, Czech i Słowacji. "Materiał wypracowany przez nich w trakcie warsztatów będzie punktem wyjścia dla konkursu architektonicznego na zagospodarowanie kompleksu po fabryce porcelany. Konkurs potrwa od czerwca do września" - powiedział PAP prezes Fundacji Giesche Rafał Wyszyński.

Do zagospodarowania są 22 tys. m kw. Najstarszy budynek pochodzi z końca XIX wieku. "Mamy różne koncepcje na zagospodarowanie tych obiektów, wśród nich są m.in. muzeum porcelany, galeria sztuki, biura oraz manufaktura dla młodych twórców" - dodał Wyszyński.

Warsztaty są otwarte. W programie znalazły się m.in. dyskusje oraz wykłady: "Znaczenie symboli w architekturze i urbanistyce", "Wykorzystanie systemów aluminiowych w projektowaniu obiektów fabrycznych oraz zabytkowych".

Międzynarodowe Warsztaty Architektoniczne "Porcelanowa XXIII" organizowane są przez Fundację Giesche oraz katedrę projektowania architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Warsztaty - jak poinformowali organizatorzy wydarzenia - wpisują się w "model ocalenia pięknej architektury przemysłowego Śląska". "Celem tego międzynarodowego spotkania architektonicznego jest pozyskanie otwartych koncepcji i idei w związku z planowaną rewitalizacją kompleksu dawnej fabryki porcelany w Katowicach" - poinformowali.

Fundacja Giesche powstała w Katowicach w 2012 roku w miejscu, gdzie od lat dwudziestych ubiegłego wieku produkowano znaną w całej Europie porcelanę sygnowaną znakiem Giesche. Obecnie, nowi właściciele starej fabryki porcelany są na etapie tworzenia w jej postindustrialnych budynkach nowoczesnego Parku Technologicznego i Centrum Designu. (PAP)

ktp/ mrt/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)