Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: WKDS podsumowała cztery lata prac

0
Podziel się:

Współudział w zakończeniu sporów zbiorowych i strajków w górnictwie oraz
przyczynienie się do uregulowania kwestii własnościowych w Euroterminalu w Sławkowie zaliczane są
do najważniejszych sukcesów Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Katowicach (WKDS).

Współudział w zakończeniu sporów zbiorowych i strajków w górnictwie oraz przyczynienie się do uregulowania kwestii własnościowych w Euroterminalu w Sławkowie zaliczane są do najważniejszych sukcesów Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Katowicach (WKDS).

We wtorek prezydium WKDS pod przewodnictwem wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka podsumowało kolejne cztery lata działalności.

W latach 2008-2011 odbyło się 57 spotkań w ramach struktur Komisji. W każdym roku jej członkowie angażowali się w rozwiązywanie dotyczących np. branży górniczej, służby zdrowia, szkolnictwa i bezrobocia.

Najczęściej uwagę WKDS skupiały problemy górnictwa. W 2008 r. przedmiotem jej obrad były spory zbiorowe w Kompanii Węglowej i Jastrzębskiej Spółce Węglowej, w 2010 r. kolejny spór zbiorowy w KW, a w tym roku - spór zbiorowy w JSW, poprzedzający wejście tej spółki na giełdę.

Poza porozumieniami w górnictwie, wśród sukcesów WKDS służby prasowe wojewody wymieniają m.in.: przyczynienie się do wydania przez prezesa NFZ zarządzania uruchamiającego dodatkowe środki na zakłady opiekuńczo-lecznicze i opiekuńczo-pielęgnacyjne, przyczynienie się do wstrzymania budzącej wątpliwości likwidacji Huty Metali Nieżelaznych Szopienice i do przekazania przez Skarb Państwa na rzecz Województwa Śląskiego 100 proc. akcji Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.

Członkowie komisji często rozmawiali na temat systemu ochrony zdrowia. Chodziło zwłaszcza o kontraktowanie usług medycznych i funkcjonowanie najważniejszych w regionie szpitali, a także opiekę nad przewlekle chorymi, starszymi, wymagającymi stałej długoterminowej opieki. Na forum WKDS rozmawiano o problemach poszczególnych grup zawodowych systemu ochrony zdrowia, przede wszystkim pielęgniarek.

WKDS zajmowała się też sprawą infrastruktury kolejowej i drogowej woj. śląskiego oraz kwestiom transportu, zwłaszcza kolejowego. Innym tematem były kwestie gospodarcze, zwłaszcza w obliczu światowej recesji, kolejnym - sprawy szkolnictwa, zwłaszcza zawodowego, i jego dostosowanie do potrzeb rynku i trendów sprzyjających wzrostowi gospodarczemu. Na forum WKDS podejmowane były tematy ważne społecznie, jak ubóstwo i wykluczenie społeczne oraz ochrona środowiska.

Wojewódzkie komisje dialogu społecznego są powoływane na podstawie Ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego. Obecnie działają we wszystkich województwach, w woj. śląskim od kwietnia 2002 r. W skład komisji wchodzą przedstawiciele wojewody, organizacji związkowych, organizacji pracodawców i marszałka.(PAP)

kon/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)