Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Wspólne studia Akademii Ekonomicznej i ASP

0
Podziel się:

Cztery nowe kierunki studiów uruchomią wkrótce wspólnie Akademia
Ekonomiczna i Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Studia, łączące umiejętność zarządzania z
wiedzą o komunikacji i nowych mediach, będą bezpłatne, finansowane ze środków Unii Europejskiej w
ramach programu Kapitał Ludzki.

Cztery nowe kierunki studiów uruchomią wkrótce wspólnie Akademia Ekonomiczna i Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Studia, łączące umiejętność zarządzania z wiedzą o komunikacji i nowych mediach, będą bezpłatne, finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Kapitał Ludzki.

Zaplanowano cztery nowe kierunki: inżynieria wiedzy, zarządzanie w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej, e-administracja i e-zdrowie. Od nowego roku akademickiego ruszą dwa pierwsze. Z programu może skorzystać 200 osób. Będą to - zależnie od kierunku - studia licencjackie, magisterskie i podyplomowe.

Jak podkreślali na poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach rektorzy obu uczelni, na studia o takim profilu jest zapotrzebowanie na rynku. "Tak zwane przemysły kultury będą wyznaczały w przyszłości pozycję miast, regionów, one będą przyciągały ludzi. Jeżeli więc będziemy to robili coraz bardziej profesjonalnie, tym większe szanse dla środowiska" - powiedział rektor Akademii Ekonomicznej prof. Jan Pyka.

Zajęcia będą się odbywać na Akademii Ekonomicznej, ale ich część poprowadzą wykładowcy ASP. Jej rektor prof. Marian Oslislo zaznaczył, że podczas studiów ekonomicznych czy informatycznych nie przywiązuje się często wystarczającej wagi do kwestii komunikatywności czy estetyki. "Tymczasem w biznesie komunikat wizualny powinien być bardzo precyzyjny, klarowny i przekonywujący, aby dotrzeć do odbiorcy. To tym bardziej ważne w dzisiejszym świecie chaosu wizualnego" - powiedział.

"Jeśli chodzi o estetykę, to w naszym kraju nie mamy zbyt chlubnych tradycji, co widać choćby w architekturze, w wizualnej stronie miast - to jeden wielki bałagan. To, co nawet ładne, komunikatywne i gustowne, ginie w masie bylejakości. Jeśli w tym się żyje, takim się staje, te wzorce są więc powielane w nieskończoność. Mamy nadzieję, że absolwenci tych kierunków będą już inaczej podchodzić do tych kwestii" - zaznaczył.

Wartość projektu to 6,3 mln zł. Choć jest obliczony na 3 lata akademickie, rektor AE zapewnia, że jeśli będzie zapotrzebowanie, studia będą nadal realizowane. (PAP)

lun/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)