Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 13:21

Katowice: Wystawa plakatów od czasów powojennych do końca XX wieku

Ok. 180 plakatów od czasów powojennych do końca XX wieku prezentowanych jest w Muzeum Historii Katowic na otwartej w środę wystawie "Śląska szkoła plakatu. Profesorowie i uczniowie katowickiej uczelni artystycznej".

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ok. 180 plakatów od czasów powojennych do końca XX wieku prezentowanych jest w Muzeum Historii Katowic na otwartej w środę wystawie "Śląska szkoła plakatu. Profesorowie i uczniowie katowickiej uczelni artystycznej". *

Przekrojowe przedstawienie środowiska od czasów powojennych do końca XX wieku, zaprezentowanie poszczególnych artystów i ich prac oraz przybliżenie tzw. śląskiej szkoły plakatu - to najważniejsze cele wystawy. "Plakat śląski stanowił istotny element szerszego zjawiska, jakim był polski plakat artystyczny osiągający ogromne sukcesy na arenie międzynarodowej od końca lat 50. XX wieku" - informuje muzeum.

Na ekspozycji oglądać można ok. 180 plakatów autorstwa 90 znanych i najwybitniejszych twórców mających na swoim koncie od kilkuset do ok. 1,8 tys. projektów - jak w przypadku zmarłego w ubiegłym tygodniu Waldemara Świerzego. "Ekspozycja jest tak naprawdę przeglądem najważniejszych twórców. Można na niej zobaczyć m.in. plakat Waldemara Świerzego do filmu +Czerwona oberża", za który otrzymał Grand Prix im. Toulouse-Lautreca na Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego w Wersalu w 1959 roku" - powiedziała PAP Ewelina Krzeszowska z muzeum.

Eksponowane na wystawie plakaty obejmują lata 1947-2000. Wśród nich są dzieła Józefa Mroszczaka, Tadeusza Grabowskiego, Marka Mosińskiego, Tomasza Jury, Romana Kalarusa; wystawę zamykają prace absolwentów katowickiej uczelni z 2000 roku, takich jak Monika Starowicz, Sebastian Kubica, Piotr Kossakowski.

Tematyka prezentowanych plakatów obejmuje m.in. teatr, film, operę oraz sprawy społeczne, w tym święta górnicze. Wystawę uzupełnia film z rozmowami twórców prezentujących trzy pokolenia artystów. Będzie otwarta do 16 lutego 2014 roku.

Historia uczelni sięga 1947 roku. Wtedy została uruchomiona w Katowicach filia szkoły plastycznej we Wrocławiu, natomiast w 1952 roku filia ta przeszła pod opiekę ASP w Krakowie. Katowicka ASP jako samodzielna uczelnia funkcjonuje od września 2001 roku.(PAP)

ktp/ as/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz