Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowicki samorząd poparł radnych Inowrocławia ws. ustawy śmieciowej

0
Podziel się:

Rada miejska Katowic poparła w środę wniosek samorządu Inowrocławia, aby
Trybunał Konstytucyjny zajął się nową ustawą o gospodarowaniu odpadami. Samorządy kwestionują
obowiązek ogłaszania przetargów na wywóz odpadów nawet gdy gmina ma własną zajmującą się tym
spółkę.

Rada miejska Katowic poparła w środę wniosek samorządu Inowrocławia, aby Trybunał Konstytucyjny zajął się nową ustawą o gospodarowaniu odpadami. Samorządy kwestionują obowiązek ogłaszania przetargów na wywóz odpadów nawet gdy gmina ma własną zajmującą się tym spółkę.

Przedstawiciele samorządów argumentują, że unijne prawo zezwala na zlecanie usług w zakresie gospodarki odpadami w gminach spółkom komunalnym bez przetargu, tymczasem nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziła w tym zakresie bezwzględny obowiązek przetargowy.

We wrześniu radni Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie) zdecydowali o skierowaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, a prezydent tego miasta zwrócił się o poparcie wniosku do innych polskich samorządów. Odpowiedzią Katowic jest przyjęte w środę oświadczenie rady.

Przewodniczący rady miejskiej Katowic Arkadiusz Godlewski ocenił, że konieczność bezwzględnego ogłaszania przetargu na wywóz odpadów jest utrudnianiem realizacji gminnego zadania, jakim jest utrzymanie czystości. Wskazał, że może to prowadzić do postawienia w trudnej sytuacji własnego podmiotu (gdyby przegrał przetarg), wyposażonego w majątek przez miejski budżet.

"Jest to działanie, które zbyt daleko ingeruje w samorządność lokalną i w prawo samostanowienia, zgodnie z prawem zamówień publicznych, w jaki sposób gmina ma realizować zadania w zakresie utrzymania porządku i czystości" - powiedział Godlewski.

Samorządowcy liczą, że wniosek Inowrocławia do Trybunału Konstytucyjnego skłoni rząd i Sejm do wprowadzenia zmian w ustawie, polegających na zniesieniu obowiązku organizowania przetargów. Gminy mają czas na wprowadzenie nowych rozwiązań, a więc także przeprowadzenie przetargów, do połowy 2013 r.

Wcześniej stanowisko władz Inowrocławia wsparły m.in.: Gdańsk, Szczecinek, Police, Zielona Góra, Bolesławiec, Chodzież, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolskich, Warmiński Związek Gmin, Strzelce Opolskie, Zrzeszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego oraz Związek Bieszczadzkich Gmin Pogranicza.

Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach weszła w życie 1 stycznia 2012 r. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy. W drodze przetargu będzie ona wybierać jeden podmiot świadczący usługi na całym jej terenie, a w przypadku większych gmin - na określonym obszarze. Władze lokalne mają czas do połowy 2013 r. na wprowadzenie nowych rozwiązań.(PAP)

mab/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)