Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Katyń. Ocalona pamięć" - nowa książka o zbrodni katyńskiej

0
Podziel się:

Historia sowieckiej agresji i okupacji, które poprzedziły zbrodnię katyńską
oraz losy katyńskiego kłamstwa trwającego przez okres PRL-u znalazły się w książce Andrzeja
Krzysztofa Kunerta "Katyń. Ocalona pamięć", którą zaprezentowano w piątek w Warszawie.

Historia sowieckiej agresji i okupacji, które poprzedziły zbrodnię katyńską oraz losy katyńskiego kłamstwa trwającego przez okres PRL-u znalazły się w książce Andrzeja Krzysztofa Kunerta "Katyń. Ocalona pamięć", którą zaprezentowano w piątek w Warszawie.

"Najistotniejszy w tej książce wydaje mi się nowy sposób ułożenia kalendarium zbrodni i kłamstwa katyńskiego oraz fakt, że chyba rzeczywiście po raz pierwszy w jednej zwartej publikacji znalazły się informacje ze źródeł z całego świata. Mam nadzieję, że ta publikacja pomoże zrozumieć, dlaczego dla Polaków Katyń jest takim świętym symbolem i na czym polegała wielkość tej tragedii" - powiedział PAP autor publikacji Andrzej Krzysztof Kunert.

W książce znalazło się także zestawienie informacji o staraniach i interwencjach władz Polski na uchodźstwie, mających na celu ustalenie losu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, oraz zaprzeczające sprawstwu zbrodni katyńskiej wypowiedzi władz ZSRR. Publikacja przedstawia również losy kilkunastu rodzin, których bliscy zginęli w Katyniu.

Jak zaznaczył autor książki, ważne było dla niego przypomnienie poprzez publikację, że w Katyniu zginęła elita społeczna i intelektualna II Rzeczpospolitej. "Znaleźli się wśród nich inżynierowie, poeci, lekarze i dziennikarze. Pamięć o ich losach była zakłamywana od samego początku, najpierw poprzez ukrywanie zbrodni, później przez kłamstwo na temat sprawstwa, a wreszcie przez 50 lat systematycznego negowania i odbierania prawa do pamięci o ofiarach zbrodni, która mimo tych wysiłków na szczęście przetrwała" - mówił Kunert.

"Fakty historyczne są jakie są i nie są do cofnięcia. Rany do gojenia są gotowe, ale zależą od zachowań ludzi. I o ile Niemcy przyznają swoją pełną i niepodzielną winę za Auschwitz Birkenau, o tyle z drugiej strony jest różnie. W pewnym momencie udostępniono nam dokumenty poświęcone zbrodni, później jednak odpłynęła fala dobrej woli i my usiłujemy znów tę dobrą wolę wywołać. Co przyszłość pokaże, nie wiem, ale wiem, że my o tym nie zapomnimy i żadne leczenie ran nie uczyni niebyłymi faktów" - zaznaczył obecny na spotkaniu sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Władysław Bartoszewski.

Promocji publikacji towarzyszyło otwarcie wystawy pt. "Żołnierze naszej Wolności", prezentującej 21 plansz poświęconych zamordowanym w Katyniu, Charkowie i Twerze oficerom rezerwy Wojska Polskiego - przedstawicielom polskiej nauki, literatury, adwokatury, medycyny, sportu i duchowieństwa. (PAP)

akn/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)