Notowania

prezydent
31-01-2011 (14:24)

Kazachstan: Prezydent za przedterminowymi wyborami

TASS) - Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew opowiedział się w poniedziałek za przedterminowymi wyborami prezydenckimi, których konkretnej daty jednak nie określił. Wybory w Kazachstanie pierwotnie miały się odbyć w 2012 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

*TASS) - Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew opowiedział się w poniedziałek za przedterminowymi wyborami prezydenckimi, których konkretnej daty jednak nie określił. Wybory w Kazachstanie pierwotnie miały się odbyć w 2012 r. *

Nazarbajew oświadczył w przekazywanym przez telewizję wystąpieniu, że zgadza się z decyzją Rady Konstytucyjnej, która w poniedziałek odrzuciła wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie przedłużenia do roku 2020 kadencji prezydenta.

Rada Konstytucyjna orzekła, że poprawka, która miała umożliwić referendum, jest niezgodna z konstytucją. Dodała, że na odwołanie się od decyzji prezydent ma miesiąc.

Nazarbajew jeszcze w piątek zapowiedział, że nawet gdy Rada odrzuci wniosek, on ma zamiar stanąć od wyborów w 2012 roku.

Petycję wzywającą do przeprowadzenia referendum w sprawie wydłużenia kadencji prezydenta poparła ponad połowa z 9 mln zarejestrowanych w Kazachstanie wyborców. Nazarbajew oficjalnie był przeciwny wnioskowi, ale jego weto parlament odrzucił.

Prezydent podziękował w poniedziałek mieszkańcom Kazachstanu za zaufanie, jakie mu okazują i podkreślił, że "nie ma dla niego większej nagrody niż poparcie go przez naród".

Zapowiedział, że wniosek o przeprowadzenie przedterminowych wyborów prezydenckich skieruje do parlamentu w najbliższym czasie.

70-letni Nazarbajew rządzi Kazachstanem jako prezydent od uzyskania przez ten kraj niepodległości po rozpadzie w roku 1991 ZSRR. W latach 80. XX wieku stał na czele władz republiki, która wchodziła wówczas w skład ZSRR.(PAP)

mmp/ kar/

8238338 8238318 8237661 8238229 arch.

Tagi: prezydent, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie