Notowania

wiadomości
30.10.2011 19:03

Kazachstan: Wystartował bezzałogowy statek kosmiczny Progress M-13M

Bezzałogowy statek kosmiczny Progress M-13M wystartował w niedzielę o godzinie 11.11 czasu polskiego z kosmodromu Bajkonur. Na jego pokładzie znajduje się zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Podziel się
Dodaj komentarz

*Bezzałogowy statek kosmiczny Progress M-13M wystartował w niedzielę o godzinie 11.11 czasu polskiego z kosmodromu Bajkonur. Na jego pokładzie znajduje się zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). *

Jest to pierwszy lot bezzałogowy od połowy sierpnia, gdy bliźniacza jednostka rozbiła się tuż po starcie z kosmodromu Bajkonur.

W następstwie katastrofy Rosja wstrzymała także eksploatację rakiet Sojuz. Tymczasem od chwili zakończenia amerykańskiego programu lotu wahadłowców rosyjskie statki kosmiczne pozostają jedynym środkiem dostawy zaopatrzenia dla ISS.

Amerykańska NASA zawarła z Roskosmosem kontrakt na załogowe loty w latach 2014-2015 na sumę 753 mln dolarów. Ostrzegła jednocześnie, że trzeba będzie ewakuować stację ISS, jeśli loty statków Sojuz i Progress nie zostaną wznowione przed końcem listopada.

Przerwa w lotach spowodowała przedłużony pobyt na stacji trzech przebywających tam astronautów: dowódcy, Amerykanina Mike'a Fossuma, Rosjanina Siergieja Wołkowa i Japończyka Satoshi Furukawy.

Kapsuła Sojuz z załogą na pokładzie ma wystartować na ISS 12 listopada.(PAP)

jo/ kar/

10096095 10096138

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz