Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE: 19 mld euro na program Erasmus w latach 2014-20

0
Podziel się:

#
KE przedstawiła propozycje; wypowiedzi unijnej komisarz ds. edukacji oraz infomacje o środkach
przeznaczonych na poszczególne cześci programu Erasmus dla Wszystkich.
#

# KE przedstawiła propozycje; wypowiedzi unijnej komisarz ds. edukacji oraz infomacje o środkach przeznaczonych na poszczególne cześci programu Erasmus dla Wszystkich. #

23.11. Bruksela (PAP) - KE zaproponowała w środę przeznaczenie 19 mld euro na finansowanie programu wymiany uczniów i studentów "Erasmus dla wszystkich" w latach 2014-2020. Dzięki tym środkom z programu ma skorzystać 5 mln młodych ludzi, czyli prawie dwa razy więcej niż w latach 2007-2013.

"Erasmus dla wszystkich" jest kolejnym programem, po pakiecie infrastrukturalnym i wspólnej polityce rolnej, proponowanym przez Komisję Europejską w ramach planowania wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020. Pieniądze zostaną zainwestowane w wymiany studentów, stażystów, uczniów szkół średnich, młodych sportowców, a także nauczycieli. Unijne środki mają również sfinansować pobyty za granicą młodzieży już pracującej.

Równocześnie KE zaproponowała w środę nowy program "Kreatywna Europa" wspierający działalność kulturową i twórczość. Proponowana przez KE kwota na lata 2014-2020 to 1,8 mld euro.

"Pomimo konieczności oszczędzania, z którą borykają się wszystkie państwa członkowskie, każdy zgadza się z tym, że musimy inwestować w przyszłość, a dokładniej w wiedzę, innowację i edukację" - powiedziała przedstawiając programy unijna komisarz ds. edukacji, kultury i młodzieży Andrulla Wasiliu. "+Erasmus dla Wszystkich+ wesprze naukę, szkolenia, młodzież i sport. Program +Kreatywna Europa+ będzie inwestował w kinematografię, kulturę i twórczość" - dodała.

"Erasmus dla wszystkich" skupi siedem istniejących w obecnym budżecie UE programów edukacyjnych, takich jak program wymiany studentów i nauczycieli Erasmus Mundus i program szkoleń zawodowych Leonardo da Vinci. "Dwie trzecie środków programu jest przeznaczone na mobilność uczniów" - powiedziała Wasiliu.

Według szacunków KE, program ma sfinansować granty na studia i szkolenia za granicą dla 2,2 mln uczniów szkół wyższych, czyli o prawie milion więcej niż dotychczas. Unijne granty mają m.in. dofinansować wymiany studenckie z krajami spoza UE dla 135 tys. europejskich uczniów oraz naukę za granicą dla 750 tys. uczniów szkół zawodowych.

Erasmus ma także wspierać finansowo nauczycieli i młodych pracowników, którzy chcieliby uczyć lub szkolić innych za granicą. Proponowane przez KE na ten cel środki to 1,6 mld euro na lata 2014- 2020. W tym okresie ma to umożliwić wyjazd około 1 mln młodych osób, w porównaniu z 600 tys. w latach 2007-2013. Nowy program ma też opłacić staże w firmach zagranicznych dla 700 tys. młodych ludzi.

KE proponuje uruchomienie, w ramach Erasmusa, nowego systemu grantów dla studentów studiów magisterskich. Ma on ułatwić studentom zaciąganie kredytów na opłacenie studiów za granicą. Granty będą dofinansowywane przez Europejski Bank Inwestycyjny. KE zamierza przeznaczyć na ten cel 881 mln euro, co zgodnie z jej wyliczeniami umożliwi wyjazd na studia za granicę 330 tys. studentów.

Celem programu jest również - podkreśla KE - zmniejszenie liczby uczniów porzucających naukę zbyt wcześnie, z 14 proc. obecnie do mniej niż 10 proc. w 2020 roku. Dlatego środki z Erasmusa będą przeznaczone także na modernizację europejskiego szkolnictwa, zarówno ogólnego, jak i zawodowego.

Według danych KE od 2007 roku unijne stypendia na studia i szkolenia za granicą co roku otrzymuje średnio 400 tys. studentów. Nowe środki pozwolą podwoić ich liczbę.

W ramach programu "Kreatywna Europa" znaczna część środków (900 mln euro począwszy od 2014 r.) ma być przeznaczona na wspieranie kinematografii i sektora audiowizualnego; na pozostałą działalność związaną z kulturą KE chce wydać 500 mln euro. Kolejne 210 mln euro sfinansuje nowy instrument poręczeń finansowych, który ma pomóc mniejszym firmom w pozyskaniu kredytów bankowych o łącznej wartości 1 mld euro. 60 mln euro ma posłużyć m.in. finansowaniu polityki kulturalnej. Zdaniem Wasiliu, unijna pomoc ma wesprzeć artystów i twórców w stawieniu czoła obecnym wyzwaniom, jakimi są m.in. szybkie zmiany technologiczne, fragmentacja rynku i rosnąca konkurencja międzynarodowa.

Z Brukseli Agata Byczewska (PAP)

aby/ az/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)