Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE: 96,2 mld euro na politykę zewnętrzną UE w latach 2014-2020

0
Podziel się:

KE zaproponowała w środę 96,2 mld euro na finansowanie współpracy z krajami
spoza UE w latach 2014-2020, w tym 18,2 mld euro na unijną politykę sąsiedztwa. Środki na politykę
sąsiedztwa nie będą finansować Rosji, dla której KE przewidziała nowy instrument.

KE zaproponowała w środę 96,2 mld euro na finansowanie współpracy z krajami spoza UE w latach 2014-2020, w tym 18,2 mld euro na unijną politykę sąsiedztwa. Środki na politykę sąsiedztwa nie będą finansować Rosji, dla której KE przewidziała nowy instrument.

Zaproponowane przez Komisję Europejską w środę środki tworzą nowy program "Global Europe", który ma w ramach nowego wieloletniego budżetu UE (propozycję KE przedstawiła w czerwcu) finansować politykę zewnętrzną UE w latach 2014-2020.

W ramach tego programu KE zamierza przeznaczyć 14,1 mld euro na instrument przedakcesyjny wspierający reformy w państwach ubiegających sie o członkowstwo w UE; 18,2 mld euro na unijną politykę sąsiedztwa, która ma pomóc krajom sąsiadującym z UE na zbliżenie sie do unijnych standardów; 23,3 mld euro na pomoc rozwojową.

Program ma tez finansować pomoc dla państw zagrożonych lub dotkniętych kryzysami (2,8 mld euro), Europejski Instrument na rzecz Demokracji i Praw Człowieka (1,8 mld euro), Instrument współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego (631 mln) oraz współpracę z Grenlandią (219 mln euro). Dodatkowe 34,27 mld euro zostały zapisane poza budżetem w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Rozwoju, który finansuje współpracę UE z państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku oraz terytoria zamorskie - według propozycji KE, Fundusz ma być finansowany bezpośrednio przez państwa UE zgodnie z ich wkładem do unijnego budżetu.

KE zaproponowała ponadto 1,13 mld euro na nowy Instrument Partnerstwa, który ma dofinansowywać cały szereg akcji promujących polityki UE, takie jak walka ze zmianami klimatycznymi, ochrona praw autorskich, walka z przestępczością zorganizowaną, bezpieczeństwo energetyczne lub zwiększanie wolnego dostępu do rynku. Proponowane w ramach tego instrumentu środki mają trafić, zgodnie z propozycja KE, "do krajów uprzemysłowionych, wschodzących gospodarek lub państw, w których UE ma szczególny interes" - wyjaśniła w komunikacie KE. To właśnie w ramach tego programu a nie jak do tej pory z pieniędzy przeznaczonych na politykę sąsiedztwa KE zamierza wspierać współpracę dwustronną z Rosją.

Ogólna pula środków na politykę sąsiedztwa jest wyższa o połowę w stosunku do tych, które zapisano w obecnie obowiązującym wieloletnim budżecie UE (na lata 2007-2013). Trafią one do 10 państw południowego wybrzeża Morza Śródziemnego (Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Libia, Maroko, Palestyna, Syria, Tunezja) i Partnerstwem Wschodnim (Ukraina, Mołdawia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Armenia). Zgodnie z już wcześniej przedstawioną przez KE reformą polityki sąsiedzkiej, poziom pomocy UE będzie uzależniony od postępów poczynionych przez partnerów w reformach politycznych i pogłębianiu demokracji a unijne środki przyznawane zgodnie z zasadą "więcej za więcej": pomoc unijna będzie rosła wraz z wdrażaniem reform demokratycznych.

Z Brukseli Agata Byczewska (PAP)

aby/ kot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)