Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE analizuje skargę na polską ustawę hazardową

0
Podziel się:

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że analizuje skargę, jaką
otrzymała od polskiej Izby Gospodarczej Operatorów i Producentów Urządzeń Rozrywkowych na nową
ustawę hazardową. Zdaniem Izby, polski rząd powinien przedstawić ustawę do ewentualnego zbadania
przez KE.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że analizuje skargę, jaką otrzymała od polskiej Izby Gospodarczej Operatorów i Producentów Urządzeń Rozrywkowych na nową ustawę hazardową. Zdaniem Izby, polski rząd powinien przedstawić ustawę do ewentualnego zbadania przez KE.

"Służby dyrekcji generalnej ds. przedsiębiorstw KE dostały skargę polskich producentów urządzeń rozrywkowych, których dotyczy ustawa. Według tej skargi ustawa powinna była być notyfikowana Komisji Europejskiej. Eksperci sprawdzają obecnie skargę i na tym etapie nic więcej powiedzieć nie mogę" - oświadczył rzecznik KE ds. przemysłu i przedsiębiorczości Ton Van Lierop.

Zapewnił, że na tym etapie KE nie formułuje żadnych zastrzeżeń ani zarzutów do polskiej ustawy hazardowej, niekorzystnej dla producentów i operatorów automatów do gier. Najpierw KE bowiem chce odpowiedzieć na skargę przedstawicieli branży, a potem ewentualnie poddać analizie notyfikowaną przez Polskę ustawę. "Do polskich władz należy decyzja o tym, kiedy notyfikacja powinna nastąpić" - powiedział Van Lierop.

Skarga Izby wpłynęła do KE pod koniec grudnia ub.r. Wtedy też prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę, jednocześnie kierując ją do Trybunału Konstytucyjnego. Izba Gospodarcza Operatorów i Producentów Urządzeń Rozrywkowych uważa, że ustawa hazardowa narusza konstytucję i jest sprzeczna z prawem europejskim.

Najpoważniejsze zarzuty Izby dotyczą m.in. braku realnych konsultacji społecznych, złamania gwarantowanych zasad prowadzenia działalności gospodarczej, zasady niezmieniania reguł w trakcie realizacji zezwoleń, zasad ochrony praw nabytych i interesów w toku. Izba krytykuje także, ż prace nad ustawą, wprowadzającą zmiany w kodeksach karnym, karno-skarbowym i karno-wykonawczym trwały zbyt krótko. Jej zdaniem, zbyt restrykcyjna ustawa przyczyni się do rozwoju szarej strefy, niekontrolowanego wzmocnienia świata przestępczego i zmniejszenia wpływów do budżetu.

Nowa ustawa hazardowa przewiduje m.in. stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych (poza kasynami), zakaz urządzania wideoloterii, znaczny wzrost podatków od hazardu i ograniczenia w reklamie hazardu.

Michał Kot (PAP)

kot/ bos/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)