Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE apeluje o walkę z uchylaniem się od płacenia podatków

0
Podziel się:

Komisja Europejska zaapelowała w piątek do państw członkowskich, by szybko
wdrożyły jej zalecenia, które mają usprawnić walkę z uchylaniem się od płacenia podatków. Przez ten
proceder kraje Unii tracą jeden bilion euro rocznie - wyliczyła KE.

Komisja Europejska zaapelowała w piątek do państw członkowskich, by szybko wdrożyły jej zalecenia, które mają usprawnić walkę z uchylaniem się od płacenia podatków. Przez ten proceder kraje Unii tracą jeden bilion euro rocznie - wyliczyła KE.

Rzecznik KE Olivier Bailly nie chciał w piątek komentować wprost ujawnionych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) informacji, według których 130 tys. osób z ponad 170 krajów ukryło przed fiskusem swój majątek w rajach podatkowych na całym świecie.

Podkreślił jednak, że stanowisko KE jest jasne: "Uchylanie się od płacenia podatków jest nie do zaakceptowania". Bailly powołał się na wyliczenia KE, z których wynika, że każdego roku z tego powodu Unia Europejska traci 1 bilion euro publicznych pieniędzy. "W czasach kryzysu, trudnych dla wszystkich obywateli, przedsiębiorstw i państw, musimy wykorzystywać wszelkie dostępne środki finansowe na korzyść Unii Europejskiej. Prosimy państwa członkowskie, żeby potraktowały to poważnie" - powiedział.

Bailly przypomniał, że już w grudniu ub.r. KE przyjęła zalecenia dla państw Unii, mające usprawnić walkę z uchylaniem się od płacenia podatków. Jak zaznaczył rzecznik, teraz jest czas na ruch ze strony państw członkowskich. "Potrzebujemy szybkiego postępu w tej sprawie, żeby więcej środków trafiało do budżetów (państw UE)" - dodał.

KE zaleciła w zeszłym roku, by kraje UE podjęły działania na rzecz likwidacji zjawiska tzw. agresywnego planowania podatkowego (ang. aggressive tax planning), stosowanego przez firmy, które wykorzystują luki prawne lub różnice między systemami podatkowymi poszczególnych krajów, by uniknąć płacenia podatków.

Komisja chce, by kraje przejrzały swoje umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajami trzecimi i umieściły w nich zapis mówiący, że dany kraj powstrzyma się od opodatkowania określonego przychodu tylko wtedy, gdy jest on opodatkowany w drugim.

Zdaniem KE kraje Unii powinny też podjąć bardziej stanowcze kroki wobec rajów podatkowych, które należałoby identyfikować według wspólnych kryteriów i umieszczać na czarnych listach. Obecnie definicje rajów podatkowych, którymi posługują się członkowie UE, bardzo się różnią.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ awi/ akl/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)