Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KE: Austria powinna złagodzić tajemnicę bankową

0
Podziel się

Komisja Europejska oczekuje, że po deklaracji Luksemburga, który wyraził
gotowość do złagodzenia tajemnicy bankowej, podobne kroki podejmie Austria - poinformowała w
poniedziałek Emer Traynor, rzeczniczka komisarza UE ds. podatków.

bCZPXXvp

*Komisja Europejska oczekuje, że po deklaracji Luksemburga, który wyraził gotowość do złagodzenia tajemnicy bankowej, podobne kroki podejmie Austria - poinformowała w poniedziałek Emer Traynor, rzeczniczka komisarza UE ds. podatków. *

"Jest nie do przyjęcia, by jeden kraj członkowski blokował 26 pozostałych" - powiedziała Traynor w poniedziałek w Brukseli. "Trudno będzie Austrii utrzymać obecne stanowisko. Ciężko zrozumieć, dlaczego kraj ten sprzeciwia się przejrzystości, podczas gdy wszystkie pozostałe kraje są gotowe iść w tym kierunku" - dodała.

Austria i Luksemburg sprzeciwiają się automatycznej wymianie informacji bankowej między urzędami skarbowymi państw Unii. Jednak w weekend luksemburski minister finansów Luc Frieden zadeklarował gotowość swego kraju do udziału w systemie wymiany informacji bankowych w ramach UE w celu zwalczania oszustw podatkowych. Dyskusja na ten temat odżyła w zeszłym tygodniu po ujawnieniu przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) informacji, według których 130 tys. osób z ponad 170 krajów ukryło przed fiskusem swój majątek w rajach podatkowych na całym świecie.

bCZPXXvr

Jak poinformowała Traynor, KE z satysfakcją przyjęła deklarację luksemburskiego ministra. Komisarz UE ds. podatków Algirdas Szemeta ma nadzieję na "szybki postęp" w sprawie nowelizacji dyrektywy o opodatkowaniu dochodów z oszczędności, która ma być jednym z narzędzi walki z uchylaniem się od płacenia podatków.

Austria sygnalizuje jednak, że nie złagodzi swojej tajemnicy bankowej. Minister finansów tego kraju Maria Fekter zapowiedziała w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla wiedeńskiego tabloidu "Oesterreich", że będzie bronić tajemnicy bankowej "jak lwica" i pod żadnym pozorem nie dopuści do tego, by "państwo grzebało w rachunkach bankowych swych zwykłych obywateli".

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ mmp/ kar/

bCZPXXvS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)