Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE: Budżet Europejskiego Instytutu Technologicznego około 2,5 mln euro

0
Podziel się:

Komisja Europejska przedstawi w środę
formalną propozycję utworzenia Europejskiego Instytutu
Technologicznego (EIT), zakładając, że jego budżet wyniesie w
latach 2009-13 2,5 mln euro, z czego 300 mln pochodzić będzie z
budżetu UE.

Komisja Europejska przedstawi w środę formalną propozycję utworzenia Europejskiego Instytutu Technologicznego (EIT), zakładając, że jego budżet wyniesie w latach 2009-13 2,5 mln euro, z czego 300 mln pochodzić będzie z budżetu UE.

Jak dowiedziała się we wtorek PAP, propozycja utworzenia EIT, która jest flagowym projektem szefa Komisji Jose Manuela Barroso przewiduje, że instytut będzie mieć strukturę sieci tzw. wspólnot wiedzy, bez jednej głównej siedziby. Przeciwko zcentralizowanej formie EIT wypowiedziało się bowiem kilka państw członkowskich, w tym Wielka Brytania i Szwecja.

Dopiero w przyszłym roku po zgodzie państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego na utworzenie EIT zapadnie decyzja o ewentualnej lokalizacji "wspólnot wiedzy". Jednym z miast ubiegających się o lokalizację takiej placówki jest Wrocław.

Wspólnoty mają być "partnerstwami" wysokiej klasy zespołów i wydziałów pochodzących z uniwersytetów oraz z sektorów przedsiębiorstw i badań. Realizowałyby one średnio- i długoterminowe (10-15-letnie) interdyscyplinarne programy edukacji, badań i innowacji o strategicznym znaczeniu.

Zdecydowanym priorytetem mają być innowacje, czyli nowe technologie, nowoczesne rozwiązania organizacyjne w zakresie usług.

Nadzór nad EIT zostanie powierzony radzie zarządzającej, która składać się będzie z ponad 50 wybitnych osobowości.

Budżet EIT na lata 2009-2013 ma wynosić zgodnie z propozycją KE około 2,5 mln euro, lecz tylko 300 milionów pochodzić będzie z budżetu unijnego. Reszta dołożona zostanie przez budżety narodowe, regionalne i fundusze prywatne czy też środki własne EIT (pochodzące np. z patentów przyznanych dzięki współpracy w ramach EIT). Ponadto "wspólnoty wiedzy" EIT będą mogły składać osobne wnioski o dofinansowanie z unijnych funduszy badawczych i strukturalnych.

"To bardzo dobra propozycja, będę postulował, by Parlament Europejski dał jej zielone światło" - powiedział PAP Jerzy Buzek (PO), sprawozdawca PE ds. unijnych programów badawczych.

Kraje członkowskie będą miały okazję do wyrażenia swoich opinii na temat EIT już w piątek na szczycie UE w Lahti, którego jednym z tematów obok energii będzie właśnie innowacja.

Inga Czerny (PAP)

icz/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)