Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE chce ograniczyć dostęp do najniebezpieczniejszych modeli broni

0
Podziel się:

W UE co roku w wyniku przestępstw z użyciem broni palnej ginie ponad tysiąc
osób. Aby walczyć z tego typu przestępczością, KE chce przyjrzeć się sprzedaży broni palnej w
internecie oraz ograniczyć dostęp cywilów do najbardziej niebezpiecznych modeli.

W UE co roku w wyniku przestępstw z użyciem broni palnej ginie ponad tysiąc osób. Aby walczyć z tego typu przestępczością, KE chce przyjrzeć się sprzedaży broni palnej w internecie oraz ograniczyć dostęp cywilów do najbardziej niebezpiecznych modeli.

Jak poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska, ponad pół miliona zgubionych lub skradzionych w UE sztuk broni palnej nie zostało odnalezionych i jest w nielegalnym obiegu. Na całym świecie handel nielegalną bronią palną rocznie generuje od 125 mln do 236 mln euro.

Choć w Unii obowiązują jedne z najostrzejszych na świecie przepisów dotyczących dostępu do broni palnej, zorganizowane grupy przestępcze i terroryści wykorzystują luki prawne w krajowych przepisach, by zaopatrzyć się w broń i amunicję - powiedziała na konferencji prasowej unijna komisarz spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem. Jej zdaniem "istnieje wyraźna potrzeba działania na szczeblu unijnym".Według badania Eurobarometru z września br. 58 proc. Europejczyków uważa, iż w ciągu następnych pięciu lat wzrośnie liczba przestępstw z użyciem broni palnej. Tylko 6 proc. jest zdania, że przestępstw takich będzie mniej.

Aby temu zaradzić, zdaniem KE konieczne jest zaostrzenie unijnej dyrektywy w sprawie rynku wewnętrznego dotyczącej posiadania broni w Unii i np. utrudnienie cywilom dostępu do najbardziej niebezpiecznych modeli broni palnej.

Według KE należy porównać obowiązujące w krajach UE procedury dotyczące udzielania pozwoleń na broń. "Sprawcy przerażających strzelanin w fińskich szkołach, w hrabstwie Cumbria w Wielkiej Brytanii i w Alphen aan den Rijn w Holandii byli niezrównoważeni psychicznie, ale mieli pozwolenia na broń" - powiedziała Malmstroem.

Aby upewnić się, że broń nie jest sprzedawana ani produkowana nielegalnie, konieczne jest przyjrzenie się jej sprzedaży w internecie, a także możliwości produkowania części broni za pomocą metody drukowania przestrzennego (3D). KE chce też sprawdzić, w jaki sposób ograniczyć wysyłanie przez przestępców części broni palnej pocztą.

Zdaniem KE w walce z tego typu przestępczością pomogłyby też unijne przepisy określające minimalne kary za nielegalną produkcję, handel, manipulowanie oznaczeniami czy nielegalne posiadanie broni palnej. Przydatne mogłoby też być zaostrzenie regulacji dotyczących sposobów dezaktywacji broni.

KE zamierza również zbadać przepisy dotyczące przechowywania broni palnej, ponieważ obecnie tylko w niektórych krajach musi ona być trzymana w szafach pancernych.

Komisja przedyskutuje poniedziałkowe propozycje z Parlamentem Europejskim i rządami, aby wystąpić z konkretnymi inicjatywami.

Z Brukseli Julia Potocka (PAP)

jhp/ jzi/ az/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)