Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE: do lata propozycje legislacji w sprawie wskaźników rynkowych

0
Podziel się:

Aby przeciwdziałać manipulowaniu stopami kredytowymi KE ma przedstawić do
lata propozycje w sprawie rynkowych wskaźników referencyjnych, takich jak Libor, europejski Euribor
czy warszawski Wibor. KE zaproponuje, jak udoskonalić metody ich ustalania i kontroli.

Aby przeciwdziałać manipulowaniu stopami kredytowymi KE ma przedstawić do lata propozycje w sprawie rynkowych wskaźników referencyjnych, takich jak Libor, europejski Euribor czy warszawski Wibor. KE zaproponuje, jak udoskonalić metody ich ustalania i kontroli.

To reakcja na skandal z manipulowaniem Liborem (London Interbank Offered Rate) - stopą, na której opierają się oferty i transakcje najważniejszych londyńskich instytucji finansowych. W pierwszej połowie zeszłego roku wyszło na jaw, że traderzy około 20 banków manipulowali międzybankowymi stopami kredytowymi, z których codziennie wyciąga się średnią - Libor.

"Wszelkie wątpliwości co do uczciwości i rzetelności wskaźników mogą podważać zaufanie do rynku, powodują znaczące straty dla inwestorów i zakłócają działanie gospodarki" - podkreśla Komisja Europejska na stronie internetowej, na której prowadzi konsultacje w sprawie nowej legislacji.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe komisarza UE ds. rynku wewnętrznego Michela Barniera, propozycja legislacyjna KE dotycząca rynkowych wskaźników referencyjnych pojawi się do lata.

Zmiany, których chce Komisja Europejska, mają służyć eliminacji nadużyć na rynku poprzez uzgodnienie nowego wzorca ustalania wskaźników. Póki co KE nie ujawniła, jak chce zreformować metodę ustalania wskaźników oprocentowania kredytów międzybankowych, którą teraz zajmują się same banki.

Na przykład Euribor obliczany jest przez organizację EURIBOR-EBF na podstawie średniej dostarczanej przez 43 banki. W zeszłym roku, tuż po ogłoszeniu konsultacji w tej sprawie komisarz Barnier wskazywał, że "autoregulacja nie działa", a wskaźniki są dobrem publicznym i nie można pozostawić ich w rękach prywatnych.

Libor jest dzienną stopą oprocentowania kredytu międzybankowego ustalaną przez korporację Thomson Reuters na podstawie danych dostarczanych przez banki zrzeszone w Brytyjskim Stowarzyszeniu Bankowości (BBA). Stopa stosowana jest dla ustalenia oprocentowania krótkoterminowego kredytu międzybankowego w konkretnej walucie. Libor to jedna z dwóch najważniejszych stóp procentowych całego świata finansów.

Skandal z Liborem wybuchł latem 2012 roku, gdy okazało się, że bank Barclays podawał nieprawdziwe dane, aby powstało wrażenie, że jego kondycja finansowa jest lepsza niż była, i po to, by umożliwiać spekulacje. Za manipulowanie stopą Libor w latach 2005-2009 bank został już ukarany przez regulatorów rynku usług finansowych w USA i Wielkiej Brytanii łączną grzywną w wysokości 290 mln funtów.

Manipulowanie Liborem stało się przedmiotem międzynarodowych dochodzeń regulatorów rynku. Skandal podważył zaufanie do całego sektora. (PAP)

stk/ jzi/ ksaj/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)