Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE do Trybunału: ukarać Polskę za niewdrożenie prawa UE o odpadach

0
Podziel się:

#
dochodzi stanowisko resortu środowiska
#

# dochodzi stanowisko resortu środowiska #

26.04. Bruksela (PAP) - Komisja Europejska zwróciła się w czwartek do Trybunału UE o nałożenie na Polskę kary w wysokości 67 tys. euro dziennie za brak wdrożenia unijnych przepisów dot. zarządzania odpadami. Resort środowiska zapewnia, że ustawa o odpadach wejdzie w życie w tym roku.

Termin wdrożenia dyrektywy minął w grudniu 2010 r.

Oprócz Polski, Komisja Europejska postanowiła ukarać także trzy inne kraje: Węgry, Słowację i Bułgarię w związku z niedotrzymaniem wyznaczonego na grudzień 2010 roku terminu transpozycji do prawa krajowego unijnej dyrektywy ramowej w sprawie odpadów. Na wniosek komisarza ds. środowiska Janeza Potocznika KE zwróciła się do Trybunału o nałożenie kar finansowych na te cztery kraje w wysokości: 67 tys. 314 euro dziennie w przypadku Polski; 27 tys. 316 euro dziennie w przypadku Węgier; 15 tys. 220 euro dziennie dla Bułgarii oraz 17 tys. 136 euro dziennie dla Słowacji.

Kary te - informuje KE w komunikacie - uwzględniają wagę i czas trwania uchybienia zobowiązaniom. Składają się one z karnych stawek dziennych, które mają być wypłacane począwszy od dnia wydania przez Trybunał wyroku (o ile do tego czasu państwa te nie dostosują się do przepisów UE), aż do zakończenia pełnego wdrożenia unijnego prawa.

KE otworzyła procedurę o naruszenie unijnego prawa wobec Polski już 27 stycznia 2011 roku; potem wzywała rząd do nadrobienia zaległości 16 czerwca 2011 roku.

W uzasadnieniu swej decyzji KE wskazuje, że ilość odpadów wytwarzanych w UE stale rośnie i wynosi rocznie 3 mld ton, "co ma szkodliwy wpływ na zdrowie ludzkie i prowadzi do poważnych problemów w zakresie środowiska naturalnego". Natomiast lepsze gospodarowanie odpadami "ma znaczny potencjał gospodarczy: wdrożenie prawodawstwa przyczyni się do obniżenia kosztów i do stworzenia nowych miejsc pracy w sektorze odpadów".

Dyrektywa UE z 2008 r. w sprawie odpadów ustanawia ramy prawne dla przetwarzania odpadów w UE, wyznaczając krajom odpowiednie cele i wprowadzając zasadę: "zanieczyszczający płaci". W myśl dyrektywy państwa UE "powinny nadać priorytetowe znaczenie zapobieganiu, a także ponownemu użyciu, recyklingowi i innym formom odzyskiwania odpadów, natomiast jak najbardziej ograniczyć trwałe składowanie odpadów".

Jak przekazała w czwartek PAP rzeczniczka resortu środowiska Magdalena Sikorska, w środę Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o odpadach, który implementuje nową UE dyrektywę o odpadach. "Prace nad projektem miały charakter priorytetowy. Spodziewamy się wejścia w życie ustawy już w drugiej połowie roku" - poinformowała. "Dzięki podjętym działaniom jesteśmy przekonani, że usuniemy powód naruszenia i nie dojdzie do nałożenia kar finansowych na Polskę" - zaznaczyła.

Przypomniała, że pierwszy projekt założeń do ustawy był gotowy na pół roku przed upływem terminu implementacji - już w połowie 2010 r. Ze względu m.in. na przedłużające się konsultacje z partnerami społecznymi, proces legislacyjny trwał dłużej, niżby tego chciał resort.

"Polska jest w ciągłym kontakcie z Komisją Europejską i na bieżąco informuje o postępach prac legislacyjnych w tym obszarze i udziela Komisji niezbędnych informacji" - poinformowała.

Sikorska wyjaśniła, że niektóre zarzuty Komisji Europejskiej są nieuzasadnione, ponieważ istnieją przepisy zgodne z brzmieniem dyrektywy, np. dotyczące funkcjonowania planów gospodarki odpadami i programów zapobiegania powstawaniu odpadów. (PAP)

icz/ aop/ amac/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)