Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE: Kraje unijne poparły ugodę z Chinami w sprawie paneli słonecznych

0
Podziel się:

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek ugodę z Chinami w sprawie dumpingu
na unijnym rynku paneli słonecznych; wejdzie ona w życie 6 sierpnia. Ogromna większość krajów
poparła ugodę, nikt nie głosował przeciw - poinformował rzecznik KE Frederic Vincent.

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek ugodę z Chinami w sprawie dumpingu na unijnym rynku paneli słonecznych; wejdzie ona w życie 6 sierpnia. Ogromna większość krajów poparła ugodę, nikt nie głosował przeciw - poinformował rzecznik KE Frederic Vincent.

Przemysł zapowiedział odwołanie w sprawie tego porozumienia.

KE zatwierdziła ugodę zaproponowaną przez chińskich eksporterów paneli słonecznych, jak również rozporządzenie wykluczające z płacenia tymczasowego cła antydumpingowego firmy, które w tej ugodzie uczestniczą.

"W konsekwencji te firmy, które uczestniczą w ugodzie cenowej będą wyłączone z płacenia ceł antydumpingowych (w UE) od 6 sierpnia, podczas gdy firmy nieuczestniczące (w ugodzie) zapłacą zwiększone cło antydumpingowe, które zostało ogłoszone 5 czerwca" - czytamy w informacji KE.

5 czerwca ogłoszono na okres dwóch miesięcy stawkę karnego cła na chińskie panele w wysokości 11,8 proc. Stawka ta 6 sierpnia miała wzrosnąć do poziomu od 37,3 do 67,9 proc. w zależności od konkretnego dostawcy. Cła te będą pobierane także teraz w przypadku, gdy import z Chin przekroczy uzgodniony pułap.

Szczegóły ugody są poufne. Według nieoficjalnych informacji mediów minimalna cena chińskich paneli ma wynosić 56 centów za jeden wat, a ogólny pułap importu to 7 gigawatów rocznie. Porozumienia ma obowiązywać do końca 2015 roku.

Tymczasem stowarzyszenie unijnych producentów EU ProSun, które złożyło skargę na dumpingowe ceny chińskich paneli, poinformowało w piątek, że składa odwołanie w sprawie ugody do Sądu UE w Luksemburgu. Zdaniem EU ProSun ugoda jest niezgodna z prawem, bo uzgodnione minimalne ceny paneli słonecznych nadal są na poziomie dumpingowym.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ dmi/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)