Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KE krytycznie o obniżeniu ratingu Portugalii

0
Podziel się

#
dochodzą dodatkowe wypowiedzi rzecznika KE ds. walutowych
#

bDgyhMFx

# dochodzą dodatkowe wypowiedzi rzecznika KE ds. walutowych #

06.07. Bruksela (PAP/dpa) - KE krytycznie zareagowała w środę na obniżenie przez agencję ratingową Moody's długoterminowego ratingu Portugalii do poziomu "śmieciowego".

Wtorkowa obniżka ratingu Portugalii do Ba2 doprowadziła do zamieszania na rynkach finansowych.

"To nieszczęsny epizod, nasuwający pytania o postępowanie firm ratingowych i ich dalekowzroczność" - powiedział w środę podczas konferencji w Brukseli Amadeu Altafaj, rzecznik komisarza ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehna.

bDgyhMFz

Rzecznik podkreślił, że Komisja Europejska wyraża ubolewanie z powodu decyzji Moody's. Zwrócił uwagę, że pierwsza kontrola realizacji międzynarodowego programu pomocy dla Portugalii (78 miliardów euro) przez ekspertów Komisji Europejskiej Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest planowana dopiero na koniec sierpnia.

Altafaj zauważył, że "Portugalia dopiero zaakceptowała nowy, ambitny program reform i zaczęła go wdrażać, jak również podjęła dodatkowe zobowiązania". Dodał, że "powinniśmy przynajmniej dać szansę portugalskiemu rządowi, by udowodnił swoją determinację w realizacji założeń programu".

Zwrócił też uwagę na transparentność agencji ratingowych. "Normalnie nie komentujemy ratingów agencji, ale to okazja, by poruszyć kwestię transparentności. (...) Tuż przed kryzysem Lehman Brothers (bank inwestycyjny, który upadł i był powodem wybuchu ostatniego kryzysu - PAP) uzyskał wysoki rating" - skomentował.

Przewodniczący KE Jose Manuel Barroso przypomniał w środę w Strasburgu, że UE pracuje nad regulacją firm ratingowych. Szczegółowe propozycje w tej sprawie mają być przedłożone do końca roku. Chodzi m.in. o stworzenie większej konkurencyjności w tej branży. "Dziwne jest to, że żadna (wielka) agencja ratingowa nie pochodzi z Europy" - powiedział.

bDgyhMFF

Niemiecka agencja dpa napisała, że ustosunkowanie się KE do pojedynczej decyzji ratingowej jest czymś niezwykłym. Agencja odnotowuje, że dotychczas Bruksela pozytywnie oceniała zaangażowanie Portugalii w realizację programu oszczędnościowego. (PAP)

jzi/ az/ kot/ amac/ gma/

9339918

bDgyhMGa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)